Her gün ayrı bir ukalalık…

YILDIRIM AYNI YERE ÇARPABİLİR

Y

Yıldırım çarpması büyük şanssızlık olarak kabul edilse de hakkında elektrikle ilgili olduğu dışında fazla bilgimiz yoktur. En önemli yanlış bilgilerden biri ise yıldırımın asla aynı yere iki kere çarpmayacağıdır.

Ana hatları ile üç tip yıldırım olduğu söylenebilir.

  1. Havadan Yere
  2. Yerden Havaya
  3. Havadan Havaya

Öncelikle gerçekleşen yıldırımların %75’inin havadan havaya olduğunu belirtmek lazım. Yani pek çok yıldırım yere düşmez. Yere düşen yıldırımlar ise aslında oldukça karışık bir yol izler. Her zaman en yüksek objeye düşmedikleri gibi her zaman en iletken objeye de düşmeyebilirler.

Yaygın inanışın aksine yıldırım çarpması çoğunlukla ölümcül değildir. İnsan vücudu iyi bir iletken olmadığu için yılıdırm çarpmasına maruz kalan insanın çevresindeki hava çok hızlı bir şekilde ionize olur ve akım kişinin çevresinden toprağa aktarılır. Dolayısıyla yıldırım çarpan insanların sadece %20 kadarı ölür. Bununla birlikte sağ kalanların %80’i ağır yaralanır.

AYNI YERE DÜŞER

Bir kişiyi yıldırım çarpması ufak bir ihtimal olsa da aynı yere iki kere yıldırım düşmeyeceği tamamen yanlış bir inançtır. Aslında yıldırım her zaman aynı yere düşebilir. Aynı yere yılıdırım düşme aralığı dakikalarla bile ölçülebilir.

New York’taki Empire State binasına yılda yüzden fazla yıldırım düşmektedir. 30 Haziran 2014 tarihinde Chicago’daki Sears Tower’a bir gecede 10 yıldırım düşmüştür. Aynı gece Trump Tower 8 yıldırım düşmesi yaşamıştır.

ZAVALLI AMCA

Yıldırım konusunda dünyanın en bahtsız insanı ise Amerikalı Roy Sullivan’dır. Bu zavallı adama 1942 ile 1977 tarihleri arasında tam yedi kere yılıdırım çarpmıştır. Bir insana iki kere yıldırım çarpması ihtimalinin yaklaşık 10000’de 1 olduğu düşünülürse durumun vahimliği daha da anlaşılacaktır.

Sullivan 71 yaşında bilinmeyen bir şekilde intihar etmiştir. Cinayet şüphesi hala devam etmektedir.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv