Her gün ayrı bir ukalalık…

YARASALAR KÖR DEĞİLDİR

Y

Uçan memeli deyince aklımıza gelen ilk şey yarasa değildir ama aslında bahsi geçen alt türün en iyi örneğidir bu kanatlı farecikler.

Derimsi kanatları sayesinde kuşlar kadar olmasa da uçma konusunda gayet başarılı olan bu hayvanlar hakkında yanlış bilinen pek çok şey var. Kuşkusuz en önemli yanlış bilgi yarasaların kör olduklarıdır.

RADAR KULAKLAR

Yarasalar hakkında genel kanı çevrelerini ekolokasyon duyuları ile algıladıklarıdır. Kulakları inanılmaz derecede duyarlı olan yarasalar uçarken 130 desibele varan bir çığlık atarlar. Bu çığlık çevredeki objelerden sekerek kulaklara döner. Yarasanın beyni de gelen sesi değerlendirerek bir nevi radar gibi çevrenin resmini çıkartır.

Yarasalar bu sayede sıfır ışık olan ortamlarda bile rahatlıkla herhangi bir yere çarpmadan uçabilir.

Biraz ses işinden anlıyorsanız 130 desibelin böyle bir hayvan için öyle azımsanacak bir ses olmadığını hemen fark etmişsinizdir. Bu sesin yarasanın kendi kulağını sağır etmemesi yarasanın türüne göre iki farklı şekilde olur.

NE BİÇİM KULAK?

Bazı yarasaların kulakları çığlık sırasında kendiliğinden kapanır. Bu yarasalar kesik kesik çığlık atarlar. Bağırmadıkları zaman kulakları açılır. Böylece objelerden seken sesleri dinlerler.

Bazı yarasaların ise kulaklarını etkilemeyen bir frekansta bağırabilme özelliği vardır. Kulaklar bu frekansı duymaz ama ses duvardan sekince frekans da değiştiği için bir anda duyulur hale gelir.

Etkileyici değil mi?

Elbette… Tam olarak da bu yüzden zannederiz ki yarasalar kördür. Ama bu hatalı bir bilgidir.

SENSİN KÖR

Küçük yarasalar da büyük yarasalar da kör değildir. Küçük yarasaların gözleri de çok küçük olduğu için insanlar kadar iyi göremezler ancak buna karşın geceleri mor ötesi görme yetenekleri vardır. Gündüzleri ise insanlar kadar olmasa da fareler kadar iyi görebilirler.

Büyük yarasaların ise en kötüsü insanlar kadar iyi görür. İnsanlardan farklı olarak hem gece hem de gündüz tam renkli görebilen büyük yarasaların bazılarının görme yeteneği bizden yaklaşık üç kat daha iyidir.

Bir daha yarasaların önünde gizli bir şey yapmadan evvel iyi düşünün…

 

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv