Her gün ayrı bir ukalalık…

Vücudumuz En Çok Kafadan Isı Kaybetmez

V

“Aman evladım başını mutlaka kapat!” tavsiyesini sürekli duymuşuzdur küçükken. Çünkü hepimize söylendiği gibi soğuk havalarda vücudumuz en çok kafadan üşür. Dolayısıyla kafayı üşütmemek gerekir. Gelsin şapkalar, bereler…

“Aman evladım göğsünü de kapat”

HASSAS KAFALAR

Vücudun kafa, yüz ve göğüs kısımlarının soğuktan daha fazla etkilendiği doğru. Bunlar hassas organları barındıran veya soğuktan kötü etkilenen kısımlarımız. Ancak en çok buralardan ısı kaybettiğimiz anlamına gelmiyor hassas olmaları.

Bazı bilimselimsi dergilere de giren bu tuhaf inancın kaynağının Amerikan Ordusu’nun bastırdığı 1970 tarihli bir rehbere dayandığı düşünülüyor. Bu rehberde soğuk yerlerde operasyon yapan askerlerin kafalarını mutlaka örmeleri gerektiği zira vücut ısısının yüzde 40 ila 45’inin kafadan kaybedildiği yazıyor.

Doğru mu? Elbette ki hayır.

MAYO KLİNİK

Zaten biraz düşününce bu iddianın ne kadar saçma olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Vücut kaybettiği sının yarısını kafa gibi küçücük bir organdan kaybediyorsa kar yağarken kafaya bir bere taktığınız sürece mayoyla dışarıya çıkmanın sorun olmaması gerekir. Ama durum böyle değil elbette.

Mevzunun kökeni Amerikan Ordusu’nda 1950 yılında yapılan bilimselliği tartışmalı bir deneyin sonucunun hafiften salakça yorumlanmasından kaynaklanıyor gibi gözüküyor. Ordu soğuk operasyonlarda giyilmek üzere hazırlanan üniformaları test ederken deneklerin en çok kafadan ısı kaybettiğini bulmuş.

Lakin problem şu: Deneklerin zaten sadece yüzü açık. Aynı deney mayo giyen askerler üzerinde yapılsa kafadan kaybedilen ısı yüzde 10’dan az çıkacak.

İşin aslı; vücudumuz açık olan yerlerinden eşit olarak ısı kaybeder. Kafamızı kapatmamızla, göbeğimizi kapatmamız arasında kaybettiğimiz ısıyı değiştiren bir fark yoktur. Kafa yüz ve göğsümüzü kapatmamız önemli organları korur ama bu başka bir konu.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv