Her gün ayrı bir ukalalık…

Vikingler Boynuzlu Değildi

V

Viking denince aklımıza mutlaka iri yarı sarışın bir adam ve kocaman boynuzlu bir miğfer gelir. Hakikaten de tüm dünyada Viking’liğin sembolu gibidir boynuzlu miğfer. Ne var ki dürüst olmak gerekirse elde Viking’lerin boynuzlu miğfer kullandığına dair kayda değer bir delil yok.

Elbette ki bu dünya hiçkimsenin, hiçbir zaman boynuzlu miğfer takmadığı anlamına falan gelmiyor. Milatten önce 12. Yüzyıldan itibaren boynuzlı miğferi var gibi gözüken heykellere rastlıyoruz. Milattan önce 9. yüzyıldan kalma boynuzlu miğfer kalıntıları bulmak da gayet mümkün. Ancak bu tarihler Vikinglerin yaşadığı tarihler değil.

Tarihte Avrupa kavimlerinin ve Avrupa ile alakası olan halkların pek çoğunun boynuzlu miğfer giydiğine dair kanıtlar var. Ancak Viking dönemi olarak düşünüler 8. ve 11. Yüzyıl arasından kalma böyle bir başlık şimdiye kadar bulunmuş değil. Boynuzlu miğferlerin modası ile Vikinglerden çok önce geçmiş gözüküyor.

Aslında Vikinglerin nasıl miğferler taktığına dair çok da ciddi bir kanıtımız yok, zira o dönemden günümüze sağlam olarak kalan çok az başlık var. 1943 senesinde Norveç’te bir çiftlikte bulunan 10. yüzyıldan kalma başlık, gözler ve burnu koruyan uzantılara sahip olmasına rağmen boynuz falan göremiyoruz.

Boynuzlu miğferlerin Vikinglerle özdeşleşmesinin aslında iki sorumlusu var diyebiliriz. Baştan Gustav Malmström olmak üzere 19. yüzyılda İsveçli ressamların eski Viking krallarını boynuzlu miğfer giyer şekilde resmettiklerini görüyoruz.

SORUMLUSU OPERA

Ama asıl sorumlu ünlü kostüm tasarımcısı Carl Emil Döpler olabilir. Richard Wagner’in “Nibelungen Yüzüğü” operası için yaptığı tasarımlarla tanınan Döpler, Viking karakterlere boynuzlu miğferler vermiş. Tahmin ediyoruz ki Malmström gibi ressemlardan etkilenmiş. Nibelungen hikayesinin Almanya’da geçtiğini de vurgulamak lazım elbette.

Biz de o gün bu gündür Vikingleri boynuzlu düşünüyoruz.

 

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv