Her gün ayrı bir ukalalık…

Tuvalet Neden WC?

T

Neredeyse dünya çapında standart olarak tuvalet anlamına gelen WC harflerinin aslında ne anlama geldiği pek çoğumuz tarafından bilinmez. “Vece nerede hocam?” diye sorarken Türkçemizde W harfi olmadığını da unuturuz. Gerçi çok da önemli değil…

Tuvalete WC denmesi özellikle Avrupa ülkelerinde standarttır. Bu harflerin kökeni ise İngilizce bir kısaltmadır.

19. Yüzyıl öncesinde tuvaletler genelde evlerin dışındaydı ve atıklar doğrudan toprağa aktarılıyordu. Bu tuvaletlerin periyodik olarak temizlenmesi gerekiyordu. Doğal olarak da çok hijyenik değillerdi. Evin dışında tutulmalarının sebebi de budur.

Günümüzde tuvalete gitmek anlamında kullanılan “tuvalete çıkmak” veya “dışarıya çıkmak” tabirlerinin kökeni de bu duruma dayanır.

1800’lü yılların ikinci yarısında tuvaletler yavaş yavaş ev içlerine girmeye başlamıştı, zira su tahliyeli sistemler hijyen problemini çözmüştü.

DOLABA MI?

İngiltere’de tuvaletlere önce Gardırop denmiştir. Bunun iki tane sebebi vardır.

Kanalizasyon sistemlerinin gelişmesi ile ev içlerinde olabilen tuvaletler dönemin evlerinde elbise dolaplarından biri iptal edilerek kurulmuştur. İkinci sebep ise tuvalet varken bile bu odanın gardırop olarak kullanılmaya devam edilmesidir. Zira tuvalette hijyen amaçlı bulunan amonyak elbiselerin güvelenmesini de engellemekteydi.

Almanca Klo kelimesi de aynı sebepten Kloset kelimesinin kısaltmasıdır.

SU DOLABI

Yeni su tahliyeli tuvaletlere 1870 yılından itibaren Su Dolabı anlamında Water Closet denilmiştir. Günümüzde bu terim anlamını yitirmiş olmasına karşın Water ve Closet kelimelerinin baş harfleri olan WC hala tuvalet anlamında kullanılır.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv