Her gün ayrı bir ukalalık…

Trooper

T

1975’ten beridir müzik yapıyor Iron Maiden. 70’lerin sonunda New Wave of British Heavy Metal akımını tanımlayan grupların içerisinde müziğini o tanımın ötesine geçirebilecek kadar başarılı olan yegane grup olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tam 16 stüdyo albümü ile Heavy Metal’e yön veren ve Metallica da dahil olmak üzere kendilerinden genç pek çok ünlü gruba ilham kaynağı olan Iron Maiden’in bilinmeyen özelliklerinden birisi de şirketleşmiş olmalarıdır.

İster istemez faaliyetleri müzikle ilgili olsa da bazen markalarını başka alanlarda da kullanıyorlar. Bunun en enteresan örneklerinden biri Bruce Dickinson yönetiminde üretilen Iron Maiden birası, Trooper.

SCREAM FOR ME İSTANBUL

Trooper ismini grubun, 1983 tarihli “Piece of Mind” albümünde B yüzünün açılış şarkısından alıyor. Hala neredeyse bütün Iron Maiden konserlerinde çalınan, grupla özdeşleşmiş bir şarkı Trooper.

“Her genç davulcu günde en az bir kere Trooper’ı çalmalıdır.”

-Utku Ünal

Dolayısıyla bir Iron Maiden adına bira yapılacaksa isim olarak seçilesi bir marka olduğu söylenebilir.

Trooper, 1837 tarihinde faaliyete başlamış olan geleneksel ama cesur bira üreticisi Robinson Family Brewers tarafından, Bruce Dickinson’un gözlemciliğinde yaratılmış bir ESB.

ESB, Bitter dediğimiz İngiliz biralarının bir tık daha sert versiyonu. Normal şarlar altında “Ekstra Sert Acı” anlamında “Extra Strong Bitter” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir isim. Evet; korkutucu. Tam olarak bu nedenden olsa gerek, İngilizler bir süre sonra “Extra Special Bitter” demeye başlamışlar bu türe. Günümüzde kimin ne dediği genelde yaşına göre değişiyor.

KORKMAYA GEREK YOK

İsmine bakınca Tactical Nuclear Penguin cinsi bir şey bekleyebilirsiniz ama ESB aslında çok da sert olmayan, azıcık acı ama dengeli bir bira türü. Bu tarz birada yoğun bir malt tadı oluyor genelde.

%4,5 ila %5 arasındaki alkol oranı ile Trooper’ın rölatif hafif bir ESB olduğunu söyleyebiliriz. Bakır rengi bu birayı ilk defa Londra’da Crobar’da şişesinden içmiştim. İlk tepkim ise “Hmmm.” olmuştu. Bu fikrimin hala değiştiğini söyleyemem.

Açıkçası Trooper popüler olsun diye tasarlanmış biraların bütün özelliklerine sahip. Hafif bisküvi tadıyla karışık yoğun bir malt deneyimi hem burnunuza hem de dilinize geliyor. Azıcık limonilik de mevcut. Çok konsantre olursanız şerbetçiotu tadını bile almanız mümkün. Ama ne gerek var?

Aslında Trooper, sonu biraz fazla sulu zırtlak olmasa bayağı iyi bir ESB. Ne var ki bu haliyle türünün yeni başlayanlar için saldırgan olmayan bir örneği. Belki de en büyük avantajı bu. Sanki her şeyle iyi gidermiş gibi. Oturup barda arkadaşlarla da içilebilir, güzel bir bifteğin yanına da iyi gider.

Sonuçta hakkında çok da kötü bir şey söyleyemeyeceğim. Ama amacımız ille de ESB ise daha iyi seçenekler her zaman mevcut.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv