Her gün ayrı bir ukalalık…

TrIpel KarmelIet

T

Avrupa’da kimin daha iyi bira yaptığı bir gurur meselesidir ama Belçika’nın ülke halinde herkesten bir adım önde olduğu söylendiğinde çok az itirazla karşılaşırsınız. Aksine hemen herkes dağlardaki tuhaf manastırlarda bira yapan manyak keşişlerden bahsetmeye başlar.

Bir susar insanlar. Huşu içinde düşünürler o içtikleri muhteşem Belçika birasını.

BELÇİKA’NIN BAĞRINDAN

Tripel Karmeliet bu tarz eski bir bira değil. Eski ve geleneksel gözüken etiketinin sebebi tuhaf geçmişi.


Bir Brouwerij Bosteels birası olan Tripel Karmeliet’in bildiğimiz haliyle üretildiği ilk yıl 1996. Ancak etiketinin üzerinde 1679 yazar. Sebebi ise Dendermonde’daki Carmalite Manastırında bulunmuş ve 1679’dan kalma bir tarife göre üretiliyor olmasıdır. Bu da 17. Yüzyılda Tripel Karmeliet gibi bir biranın olabileceğini gösteriyor bize.

Tripel Karmeliet isminden de anlaşıldığı gibi bir Tripel.

ÜÇ KAT TAT

Tripel, Belçika stili Pale Ale biralarının bir alt türü ama tam olarak neye karşılık geldiği bir muamma. Normal şartlar altında alışılagelen miktarın üç katı malt kullanarak yapılan biralara Tripel deniyor.

Bir başka teori ise Belçika’da bu isimlerin biralara alkol oranlarına göre verildiği yönünde.  Zamanında bira fıçıları, içlerindeki biraların alkol oranına göre işaretlenirmiş. Genelde de X işareti kullanılırmış. Fıçısında üç adet X işareti olan, yaklaşık %10 alkol oranlı biralara da Tripel denirmiş.

Tripel Karmeliet’in üçlü olma sistemi biraz farklı. Esprisi üç ayrı malzemeden üretiliyor olması. Yulaf, Arpa ve Buğday içeriyor bu enteresan bira. Elbette biraz da şerbetçi otu…

Bir biranın bardakta durmasına güzel demek ne kadar doğru olur bilemiyorum ama Tripel Karmeliet bu konuda biraların süper modeli gibi bir şey. Altın renginde gövdesi ve doğru konulduğunda muhteşem köpüğü insanı bir süre baktırıyor.

İÇMEYE KIYAMAMAK

Ve daha koklarken anlıyorsunuz ki olağanüstü bir birayla karşı karşıyasınız. Burnunuza arpa ve buğday yanında çiçek kokuları geliyor; belki biraz taze ekmek; belki taze meyveler… Sanırsınız ki meyve kokteyli. O %8,5 alkolün izi yok adeta…

İçerken de deneyim farklı değil. Tek kelimeyle muhteşem bir bira. Adeta sonsuz derinliği ile bir sürü farklı tadın oluşturduğu bir kokteyl ile karşı karşıya olduğunuzu fark ettiğinizde her bardağı içmek daha uzun sürmeye başlıyor. Belki de tek problem muhteşem tadından dolayı alkolün varlığını unutmak, zira alkol oranı açısından nispeten sert bir bira olsa da tadından olayı saldırgan bir alkol tadı yok.

“The Sentinel dünyanın en iyi şarkısı. Tripel Karmeliet dünyanın en iyi birası”

-Dr. Mira Elif Demirhan Sayın

Her daim içilesi Tripel Karmeliet, 2008 yılında “World Best Ale” ödülünü sonuna kadar hakederek kazanmıştır. Dikkat edilmesi gereken tek nokta şişesi ile fıçısı arasında ciddi fark olan biralardan biri olduğudur. Şişeden de iyi içiliyor ama gittiğiniz yerde fıçı Tripel Karmeliet bulursanız kaçırmayın derim.

Zira her içişte yeni şeyler keşfedilen bir bira şaheseri bu.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv