Her gün ayrı bir ukalalık…

Tommiks Değil, Yüzbaşı Miki

T

Bazen bazı ürünler ve bazı eserler içlerinde yer aldıkları kategorinin ötesine geçerler. Ülkemizde kolaylık olsun diye Tommiksteksas olarak bilinen iki çizgi roman öyle büyük bir popülerlik seviyesine çıkmıştır ki isimleri “çizgi roman” kavramıyla eş anlamlı kullanılmaya başlanmıştır.

Teksas mevzuu ile ileride ilgileneceğiz. Ama öncelikle söyleyelim Tommiks tommiks değil.

TOMMİKS DEĞİL TOM MİKS

Evet, çizgi romanın kapağına dikkatle bakarsak Tom ve Miks kelimelerinin arasında belirli belirsiz bir boşluk olduğunu görürüz. “Bunun sebebi aslında Tom Miks’in hikayenin ana karakterinin isim ve soyadı olmasıdır.” diyeceğim ama bu da tam doğru değil…

YÜZBAŞI MİKİ

Zira bu eserin gerçek ismi “Capitan Miki”dir. 1830’lu yıllarda Nevada’da yaşayan 15 yaşında bir korucunun hikayesini anlatan vahşi batı konulu bu çizgi roman, yaygın inanışınm aksine bir Amerikan çizgi romanı değildir.

İlk kez 1951 yılında ünlü italyan yayıncısı EsseGesse tarafından piyasaya çıkarılan “Capitan Miki”, ismini hikayenin ana karakteri olan Yüzbaşı Miki’den alır. Doppio ve Salasso isimli dostları ile iyilerin savunucusu, kötülerin amansız düşmanı olan Miki’nin maceraları İtalya’da 1967 yılında piyasaya çıkan 825. sayıya kadar devam etmiştir.

Capitan Miki Türkiye’de ilk kez 1955 yılında Ceylan Yayınları tarafından yayımlanmıştır. O dönemde pek çok çizgi romanda olduğu gibi Capitan Miki’ye de ciddi bir lokalizasyon uygulanmış, karakterlerin isimleri pek çok nedenle değiştirilmiştir.

Asıl hikayede de doktor olan Salasso’ya kısaca Doktor denmiş, ayyaş Doppio’nun ismi ise Konyakçı olarak değiştirilmiştir. Bu isimler asıllarından çok da uzak olmasa da en büyük değişikliği ana karakter yaşamıştır.

Ceylan Yayınları döneminde çizgi romanın her sayısına orijinal kapaklar çizilmiştir. Bu kapakların çizeri Samim Utkun, aynı zamanda Tom Miks isminin de sorumlusudur. Rivayete göre Miki kelimesi bir Walt Disney karakteri olan Mickey Mouse, yani Miki Fare’yle karışacağı için değiştirilmiştir.

Ama nereden geldi bu TOM MİKS?

Tom Miks kelimesi aslında dönemin ünlü Amerikalı aktörü Thomas Hezikiah Mix’ten gelir. Sahne hayatında Thomas Edwin Mix ya da kısaca Tom Mix olarak bilinen oyuncu 1909 ila 1935 yılları arasında sayısız western filminde rol almış ve bu türü tanımlayan sanatçılardan olmuştur.

Tom Mix in a scene from Story by Max Brand, Fox Entertainment movie still. — Image by © Bettmann/CORBIS

Günümüzde Tom Mix “Kovboyların Kralı” olarak bilinir. Kariyeri boyunca 291 filmde başrol oynamıştır ama çizgi romandaki karakteri hiçbir zaman canlandırmamıştır. Çünkü gerçek Tom Mix, Tommiks yayınlanmaya başlamadan önce, 1940 yılında vefat etmiştir.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv