Her gün ayrı bir ukalalık…

TAINTED LOVE ASLINDA KİMİN ŞARKISI?

T

Kime ait olduğu konusunda sürekli tartışma olan bir başka popüler şarkıdır “Tainted Love”. Günümüzde çeşitli versiyonları ile radyolarda hala çalınan eser, yeterince yaşlı olmayanlar için muhtemelen akla Marilyn Manson ismini getiriyor.

Marılyn Manson Değil

2001 Joel Gallen filmi Not Another Teen Movie için soundtrack olarak hazırlanan “Tainted Love” önce filmin kendi albümünden single olarak çıkmış sonra da Marilyn Manson’ın The Golden Age of the Grotesque albümünde bonus şarkı olarak yer almıştır.

Şarkının bu versiyonu özellikle İngiltere’de inanılmaz bir başarı sağlamış, tam 22 hafta en iyi 75 single listesinde kalarak bu ülkede bütün zamanların en başarılı Marilyn Manson şarkısı olmuştur. Hepsinin üzerine sonuç olarak da Kerrang! dergisi “Tainted Love”ı 2002 yılının en iyi şarkısı seçmiştir.

Soft Cell De Değil

Oysa ki pek çoğumuzun bildiği gibi bu şarkı daha önce İngiliz grubu Soft Cell tarafından kaydedilmiş, Marilyn Manson versiyonu bu kayıt baz alınarak hazırlanmıştır.

1981 yılında grubun ikinci single’ı olarak piyasaya sürülen “Tainted Love”, ilk single “Memorabilia”nın rezil performansından sonra herkesi şaşırtmıştı. Kendine has aranjmanı ile birden bire listelerin tepesine fırlayan şarkının piyasaya ilk çıkan 12 inçlik maksi kaydı potpuri formatındadır ve bitmeden evvel “Where Did Our Love Go”ya dönüşür. 7 inçlik kayıt daha sonra piyasaya sürülmüştür.

“Tainted Love” yayımlandığı 1981 yılında İngiltere’de yılın en çok satan şarkısı olmuştur. Günümüzde bir buçuk milyondan fazla satmış olduğu tahmin edilmektedir. Pek de kayda değer başka bir eser üretememiş Soft Cell grubunun ismini seksenlerin efsaneleri arasına yazdırmıştır. Ne var ki bu şarkının asıl anavatanı Amerika’dır.

GlorIa Jones’u Bilir Misiniz?

“Tainted Love” aslında 1964 tarihli bir Gloria Jones şarkısıdır. Four Preps’den Ed Cobb’un bu bestesinin asıl hali çok daha canlı, heyecanlı ve hareketlidir. Lakin pek çok ünlü cover eserin orijinali gibi zamanında pek de kayda değer bulunmamıştır.

Elvis Presley’in back vokalistlerinden biri olan Gloria Jones “Tainted Love”ı “My Bad Boy’s Comin’ Home” isimli kırkbeşliğine B yüzü olarak kaydetmiş fakat bu şarkı tutmayınca “Tainted Love” da farkedilmeden tarihe karışmıştır.

Ne var ki on sene sonra tesadüf eseri şarkıyı bulan Richard Searling’in radyoda “Tainted Love” çalması her şeyi değiştirir. Dönemin İngiliz dans piyasasına cuk oturan şarkı bir anda minik bir hit olur. Bunun üzerine 1976 yılında baştan kaydedilerek tekrar piyasaya çıkartılır. Gel gelelim yine listelerde beklenen başarıyı elde edemez.

Sanatçının Vixen isimli albümünde yer alan “Tainted Love” o dönemde büyük bir başarı gösterememiş olsa da Soft Cell’in keşfedip coverladığı versiyon budur.

Kader işte…

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv