Her gün ayrı bir ukalalık…

SU ÇOK İLETKEN DEĞİLDİR

S

Islak elle elektrikle ilgili işler yapmak çok da mantıklı değildir ama yüzlerce filmde de gördüğümüzün aksine bir yerde su varsa elektrik yıldırımlar içerisinde devleşerek ortalığı yıkmaz.

Genelde bahsi geçen filmlerden gördüğümüz için suyu son derece iletken bir madde sanırız. Oysa ki bu yanlıştır.

METAL!

Bir maddenin elektrik iletebilirliği, akımın yüklü parçacıklar vasıtasıyla ne kadar hızlı hareket ettiğine bağlıdır. Metallerde elektronlar, çok hafif ve çok hareketli oldukları için akım çok zorlanmadan objenin içinden geçer. Dolayısıyla metaller genelde elektriğe çok direnç göstermezler. Bundan dolayı elektrik kabloları metalden yapılır.

Su, metalik bir sıvı değildir. Elektriğin bu tarz sıvılarda iletilebilmesi için daha büyük yüklü parcacıklar lazımdır. Normal şartlarda bu işi en iyi ionlar yapar. Ancak saf su içinde son derece az miktarda bulunan özgür protonlar ve hidroksil radikalleri suyu iyi bir iletken yapmaya yeterli değildir. Dolayısıyla su iletken bir maddedir ama sudan dolayı çarpılmanız imkansızdır.

MUSLUK SUYU SU DEĞİLDİR

Gel gelelim musluk suyunun içinde sudan başka şeyler de vardır. Normalde su sadece hidrojen ve oksijenden oluşurken, musluk suyunda bunlara ilaveten yer yer sodyum, potasyum, magnezyum ve klor içerir.

Bu maddelerden tek başına sodyum bile suyu son derece kaliteli bir iletken yapmaya yeterlidir. Dolayısıyla musluk suyu, içindeki sair maddelerden dolayı oldukça iyi bir iletkendir. Sodyum oranı çok daha yüksek olan deniz suyu, daha da iyi bir iletkendir.

Su nasıl olsa iletken değil diye saç kurutma makinesiyle banyoya girmeyin yani. Yemin etseniz başınız ağrımaz ama sarsıntılı bir sürprizle ölebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv