Her gün ayrı bir ukalalık…

SNAKE VENOM

S

Paradox Heaven Hill yazısından sonra değişik tepkiler geldi. Yok “O kadar alkollü bira mı olur?”lar, yok “Başka bir şey o zaman o”lar… Anlamıyorum burada ukalalık yapan kim yani? Tüm bu protesto edenleri aynen geri protesto ediyorum ve diyorum ki…

O DA BİR ŞEY Mİ?

İşte karşınızda yüksek alkollü biraların şahı, üreticisi tarafından bile bir seansta 30’luktan fazla içilmemesi tavsiye olunan, İskoçların bira savaşlarında gurur abidesi Snake Venom.

İskoç bira üreticisi Brewmeister’in bu ruh hastası birası aslında İskoçlar ve Almanlar arasındaki anlamsız bir sidik yarışının sonucu. En alkollü birayı biz üreteceğiz heyecanının son dalgası da diyebileceğimiz Snake Venom, 2012 yılında kurulmuş olan Keith Brewery’nin olaya koyduğu nokta aslında.

Evet Brewmeister kulağa Alman gibi geliyor ama aslında bir İskoç üreticisi. Yaşadığı mali sorunlar neticesinde yönetiminde değişiklik olan bu çılgın firma sonunda ismin de kulağa çok daha az Alman gelen bir isimle değiştirdi. Ancak yaygın inanışın aksine Keith kuruldukları kasabanın ismi, kuran adamın ismi değil.

Öncelikle hemen belirtelim ki Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en yüksek alkollü birası %55 alkolü ile Brewdog’un “End of History” isimli Eisbock. Ancak Guinness Rekorlar Kitabı’nın yanlışı var.

Pek çok anormal yüksek alkollü bira gibi Eisbock türü biralar da buzlama yöntemi ile üretilir. Biranın içindeki su, kalanından daha çabuk donduğu için bu şekilde rahatlıkla biradan ayrıştırılabilir. Böylece su oranı düşer, alkol da dahil olmak üzere kalan her şeyin oranı yükselir. Dolayısı ile Eisbocklar inanılmaz derecede yoğun ve keskin tatları olan, son derece sert biralardır. Ancak Snake Venom bir Eisbock değil.

ARPA ŞARABI

Snake Venom bir arpa şarabı. İsmi yanıltmasın bayağı bira bu. Son derece yüksek alkollü olan bu stil biralara şarap denmesi alkol oranları ile alakalı. Distile içkileri bir kenara koyarsak şarapların alkol oranları genelde biralardan yüksek olduğu için alkol oranı rahat %15’lere kadar kadar çıkan bu biralara arpa şarabı ya da barleywine denilmiş zamanında. Yoksa şarapla alakası yok. Meyveden değil arpadan yapılıyor.

Arpa şaraplarının temelde iki farklı alt türü var. İngiliz ve Amerikan. Amerikan arpa şarapları genelde anormal bir şerbetçiotu oranına sahiptir. Alkol oranları İngiliz kardeşlerinden yüksek olduğu için daha sert ve daha acı biralarla karşı karşıya kalırsınız Amerikan arpa şaraplarını içtiğinizde. İngilizler daha sakin daha efendidir. Daha değişik ve keyifli tatlar barındıran İngiliz arpa şaraplarının alkol oranı genelde daha düşük olur.

Snake Venom bir İngiliz Arpa Şarabı.  Alkol oranı ise %68. Yazıyla yüzde altmış sekiz. Yanlışlık olmasın diye söylüyorum. Bazen kazara %67 oluyor düşük alkollü Snake Venom. Tekrar ediyorum…

YÜZDE ALTMIŞ SEKİZ

Çakmakla fazla yaklaşmamanız gereken bir biradan bahsediyorum burada. Çok ciddiyim. Snake Venom alev alabilen bir bira. Alkol oranı o kadar yüksek yani… Acil durumda ısınmak için kullanabilirsiniz çok pahalı bir yakıt olarak. Ama herkesin aklındaki asıl soruya gelelim şimdi. Snake Venom güzel bir bira mıdır?

Bu kadar iddialı biralarda çoğu zaman olduğu gibi cevap

Eh!

Bir kişiye bir kerede bir şişeden fazla satılmayan ve şişenin üzerinde “Az için olm bak!” tarzı uyarılar olan bu sevimli bira bardakta karamelimsi kahverengi bir görünüme sahip. Son derece ince bir köpük bırakıyor ve o da hemen kayboluyor. Açıkçası kokusuyla ve duruşuyla bir viski hissiyatı hakim.

Bundan sonra da iyi be kötü haberler var. İyi haber gerçek bir İngiliz arpa şarabı gibi Snake Venom’un da basit bir bira olmaması. Limoni bir tadın ardında meyve aromaları dikkat çekiyor. Aslında uzun uzun ve yavaş yavaş içilecek ve keşfedilecek kompleks bir tat yakalanmaya çalışılmış

Ne var ki kötü haber bu keyifli tatların alkolün gölgesinde kalması. Yemek borunuzdan aşağıya giderken iç organlarınızı ateşe veren bir birayla o tatların keyfine çok varamıyorsunuz. Gerçi Snake Venom’un olayı da alkolü.

Yanlış anlaşılmasın… Hiçbir şekilde kötü bir bira değil Snake Venom. Ancak alkol oranı aleyhine çalışıyor gibime geldi benim.

Yine de artık üretilmeyen bu anormal birayı bulursanız kaçırmayın derim. Başlı başına bir deneyim kendisi.

 

 

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv