Her gün ayrı bir ukalalık…

SMS GÖNDERİLMEZ

S

Cep telefonunun hayatımıza girmesiyle bir anda dilimize yerleşen kelimelerden biri de “esemes” diye okuduğumuz SMS oldu. Günümüzde hala telefon vasıtasıyla gönderdiğimiz kısa mesajlara SMS diyoruz.

“SMS attım”, “SMS gönder”, “Dört SMS fiyatına”, “SMS Servisimiz bedavadır” gibi tabirler hem basında hem de halk arasında çok kullanılmasına rağmen aslında yanlıştır.

NEDİR BU ESEMES?

SMS, 1984 yılında Friedhelm Hillebrand ve Bernard Ghillebaert tarafından geliştirilmiş bir metin mesajlaşma protokoludur. O dönemde ikinci nesil cep telefonları ile ilgili standartları belirlemeye çalışan kurumlardan bir Fransız-Alman girişimi olan GSM projesi kapsamında ortaya çıkmıştır. Hali hazırdaki cep telefonu ağı ile herhangi bir donanım değişikliği yapılmaksızın desteklenebilecek olması en büyük avantajı olmuştur. Böylece servis sağlayıcılar basit bir yazılım güncellemesi ile SMS kullanmaya başlamış, kullanıcılar SMS uyumlu telefonlar aldığında sistemden hemen faydalanmaya başlamışlardır.

Hali hazırdaki sistemlerle uyumlu olması amacıyla mesajlarda 128 Byte veri sınırlaması vardır. Daha sonra bu sınırlama 160 karakter olarak güncellenmiştir zira Hillebrand’a göre bir insanın kendini ifade edebilmesi için 160 karakter yeterli olacaktır.

GSM standardının bir parçası kabul edilen SMS başka mobil standartlara da uyarlanabilmektedir. Popülaritesinin doruk noktasında üç buçuk milyardan daha fazla insan SMS’den faydalanmaktaydı. Günümüzde popülaritesi düşmüş olmasına rağmen hala çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Gelelim yanlış kullanım meselesine…

NE DEMEK?

SMS, İngilizcede “Short Message Service”, yani “Kısa Mesaj Servisi” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Ancak kısa mesaj servisi vasıtasıyla gönderilen mesajın ismi değildir. Dolayısıyla “SMS Servisi” dediğinizde aslında “Kısa Mesaj Servisi Servisi” demiş olursunuz.

Aynı şekilde “Sana bir Kısa Mesaj Servisi attım”, “Dört Kısa Mesaj Servisi fiyatına”, “Bana kısa mesaj servisi gönder.” gibi kullanımlar gördüğünüz gibi kulağa bayağı salakça gelmekte.

Kısa mesaj ya da mesaj demek yeterli olacaktır.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv