Her gün ayrı bir ukalalık…

SİNKAF BİR KELİME BİLE DEĞİLDİR

S

Özellikle hukuk alanında çalışıyorsanız hep karşılaşırsınız bu sinkaf meselesiyle. Gerçi internette de görmüyor değilim zaman zaman “Sinkaflı konuşma lan oç!” gibi çıkışları. Lakin acaba ne demektir bu sinkaf? Belli ki sinkaflı konuşmamak gerekiyor ama ne ola ki bu sinkaf?

KÜFÜR MÜ?

Bu konuda genel kanı sinkafın küfür anlamına geldiğidir. Oysa ki “sinkaflı küfür” diye özel bir küfür stili de tarif edilmekte. Öyleyse tüm küfürler sinkaflı değil.

Sinkaf kelimesi işin aslında Arapçadan gelir. Arap alfabesinde S harfi anlamına gelen Sin ve K harfi anlamına gelen Kaf kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Sinkef veya sinkaf olarak okunabilir. Zaten tam olarak bu yüzden Karşıyaka Spor Klübü taraftarları Kaf Sin Kaf diye tezahurat yaparlar.

Resmi dökümanlarda içinde sinkaflı küfür barındıran cümleler dilbilgisi kurallarına pek de uygun olmadan kelime ortasında bir noktayla gösterilir. Örneğin:

“Seni çok fena s.k ederim.”

…şeklinde yazılır malum küfür.

Oysa ki bu doğru bir kısaltma olmadığı gibi sansürlenen kelime olması gerektiği şekilde yazıldığında dahi cümle anlamsız olur. Ancak geleneksel olarak, ayıp olmasın diye s ve k harfleri ile sansürlediğimiz bu kelimenin içinde geçtiği küfürlere sinkaflı yani sekeli küfür deriz.

“Seni sinkaf ederim.”

…dilimizde hiçbir anlama gelmeyen bir cümledir.

İDRAR MESELESİ

İşin tuhafı, kelimenin kendisinin orijinal anlamı herhangi bir cinsel edim içermeyebilir. Divan-i Lugati’t- Türk günümüzde kullandığımız cinsel içerikli anlamdan bahsetse de Ahmet Vefik Paşa’nın 1876 tarihli “Lehçe-i Osmani”sinde “Sivik” olarak geçen bu kelime “siymek” yani “işemek” fiilini yerine getiren organ olarak tarif edilir.

Terbiyesiz düşünmeyin…

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv