Her gün ayrı bir ukalalık…

Roog

R

Önceki bölümlerimizde Alman biralarındaki çeşit azlığı konusuna atıf yapmıştık. Bunun sebebi olan Reinheitsgebot isimli yasa, başlı başına bir yazı konusudur. Oraya da dokunduracağız elbette ama kısaca izah etmek gerekirse Reinheitsgebot Almanya içinde bira üreticilerinin kullanabilecekleri malzeme ve yöntemleri sınırlayan bir dizi düzenleme.

Mantıklı ve sağlıklı evet. Ne içtiğinizi biliyorsunuz en azından. Ancak klasik Alman kafası ile yaratılan bu standartizasyon çalışması malesef Almanları senelerce Pilsen türü Lager bira ve türevlerine mahkum etmiş. Ha o biraları iyi yapıyorlar mı? Evet; Almanya’da kötü Lager içmek zor bayağı. Ama başka tatlar da istiyor deli gönül arada. Yoksa derdimiz Lager ise Bomonti var Efes var; fena da değiller.

TÜTSÜLENMİŞ BİRA İLE TANIŞIN

Bamberg yöresinden çıkma Rauchbier ise Almanya’da sağ kalmayı başarabilmiş ender farklı bira türlerinden. Az çok “Tütsülü Bira” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz bu enteresan bira türü yeşil malt ve arpanın açık ateş üzerinde tütsülenerek kurutulması yöntemiyle yapılıyor.

Kökeni 16. Yüzyıl’a kadar dayanan ve genelde rengi koyu olan Rauchbier türü biraların alameti farikası içerken alınan bir tütsü tadı.

ALMAN TİPİ DÜZENLİ İSYAN

Her şeye rağmen Almanya’ya da gelen craft bira devriminin Frankfurt’taki göz bebeklerinden Braufactum’un en enteresan biralarından biri olan Roog ise bu konseptin bir Hessen yorumu.

Kızıl kahve görüntüsü ve iki parmak yoğun köpüğü ile Roog’un en temel esprisi Rauchbier fikrini buğday birasına uyarlaması. Dolayısıyla Braufactum, Roog için Rauchweizen tabirini kullanıyor.

Litrelik longneck şişesi ile hemen dikkat çeken Roog, %7 civarında seyreden alkol oranı ile Rauchbier klasmanında biraz sert bir bira. Her halükarda maç seyrederken bir tane açılacak bir şey değil. Bakmayın siz şişesine. Bardaktan içilmek istiyor Roog. Tercihen de yemekte…

Dikkatle ama pozitif yaklaşıyorum bu biraya. İlk yudumda güçlü bir tütsü ve karamel tadı var. Lakin sanki içtikçe etkisi azalıyor gibi. Her tür kızarmayla iyi gitmesi pek muhtemel. Özellikle mangalda et veya balık en iyi arkadaşı olabilir. Zira hem kendi tadını belli ediyor hem de yemeğin tadını bastırmıyor.

AZ DAHA ŞAMPİYON OLACAKTI

Açık konuşalım: İçtiğim en iyi bir Rauchbier değil. Rauchbier kavramı hoşunuza gitmediyse sizi ikna edecek bira da bu değil. Lakin enteresan ve gayet iyi bir bira.

Yok ben ikna olmadım diyorsanız bilmenizi isterim bu işi benden daha iyi bilenlerin Roog hakkındaki görüşleri çok daha pozitif. Zira Roog’un 2012 yılında World Beer Cup’a katılan Braufactum’a “Smoke Beer” kategorisinde gümüş madalya kazandırdığını belirtmek lazım.

Yani bayağı iyi bira aslında. Benimki sadece ukalalık.

Her zamanki gibi.

 

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv