Her gün ayrı bir ukalalık…

PERSONAL JESUS ASLINDA KİMİN ŞARKISI?

P

İşte heyecanlı tartışmalarla kimin olduğu sürekli kavga konusu olan bir başka şarkı. 90’lı yılların sonunda Matrix filmleri vasıtasıyla tekrar gündeme gelen Personal Jesus pek çok sanatçı tarafından yorumlanmıştır. Bunların en meşhurlarından birisi ise bu yazıların tanıdık yüzü Marilyn Manson olsa gerek.

Aranjmanı Tim Sköld tarafından yapılan Personal Jesus, grubun 2004 tarihli “Best Of…” albümü “Lest We Forget”in ikinci şarkısı ve albümden çıkan ilk single olarak dikkat çeker. Daha önce sanatçının “Tainted Love” yorumunda da çalışmış olan Tim Sköld şarkının orijinalini çok değiştirmemiştir. Orijinali diyorum çünkü elbette, hepinizin tahmin ettiği veya bildiği gibi, Personal Jesus, bir Marilyn Manson şarkısı değildir.

LAKİN

Akla gelen ikinci isim Depeche Mode olacaktır. Grubun yedinci albümü Violator’dan çıkan ilk single olan Personal Jesus zamanında İngiltere listelerinde on üçüncü sıraya kadar çıkmıştır. Bu açıdan Depeche Mode tarihinde, grubun en başarılı şarkılarından biridir. Albümünden altı ay evvel piyasaya çıkmış olması da satışlarını son derece olumlu etkilemiştir.

Ne var ki heyecanlı tartışmalarda Personal Jesus’ı asıl besteleyen kişinin efsane besteci Johnny Cash olduğu iddia edilir. Bunun sebebi ise Personal Jesus’ın Cash’ın sağlığında kaydettiği son albüm olan “American IV: The Man Comes Around”da yer almasıdır. 2002 tarihli bu kayıtta gitarları Red Hot Chili Peppers’dan John Frusciante ve Tom Petty & The Heartbreakers’dan Mike Campbell çalar.

Seslendiren de Johnny Cash olduğu için zannederiz ki şarkı ona ait. Burada eseri Johnny Cash için düzenleyen Frusciante’nin başarısını takdir etmek lazım.

Evet Jonny Cash elbette ki Depeche Mode’un herhangi bir üyesinden daha yaşlıdır. Ancak Personal Jesus 1989 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Şarkının aslı Depece Mode’a aittir. Johnny Cash American IV albümü için şarkıyı yorumlamıştır ki zaten bu albümün ciddi bir kısmı yorum eserlerden oluşur.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv