Her gün ayrı bir ukalalık…

PARADOX HEAVEN HILL

P

“E haydi ama metro kapanacak, bırak tamam içme hepsini!” diye endişeyle dürtüyor beni sevgili eşim. Metro ne zaman kapanacak tam bilemiyoruz ama kapanırsa kaldığımız yere nasıl gideceğimizden de çok emin değiliz. Mesele trafik olduğunda Londra çok ters bir şehir. Yani hanım haklı aslında… Ama…

Ama PARADOX HEAVEN HILL

Bırakasım yok birayı. Yavaş yavaş, sakin sakin içmek istiyorum. Her yudumda bir süre düşünerek içmek istiyorum. Keyfim yerinde, daha yeni Devin Townsend’i dinlemişim canlı canlı, ne işimiz var metroda…

Bir de o kadar parayı bir bardak biraya verince masada bırakasım yok.

IMPERIAL STOUT

Paradox Heaven Hill, BrewDog’un sınırlı sayıda ürettiği, enteresan Imperial Stout’larından biri. Stout kelimesi nereden tanıdık diye sorarsanız cevap muhtemelen dünyanın en çok satan Stout birası Guinness olacak. Paradox Heaven Hill, bu açıdan bakıldığında Guinness ile akraba olsa da Imperial Stout farklı bir kavram.

Russian Imperial Stout olarak bilinen bu bira tarzı aslında yanıltıcı bir isme sahip. İnsan rus birası olduğunu zannediyor doğal olarak. Oysa ki öz be öz Londra’dan çıkma bir tür Imperial Stout.

Porter türü biraların daha sert olanlarına zamanla zamanla Stout ismi veriliyor. Imperial Stout ise on sekizinci yüzyılda Thrale’s tarafından Çariçe İkinci Katerina için özel olarak üretilen bir Stout.

Günümüzde American Double Stout olarak da bilinen bu tür biraların ayırt edici özellikleri kahve ve çikolata aromalarının yanında, genelde viski fıçılarından yıllandırıldıkları için alkol oranlarının oldukça yüksek olması. Paradox Heaven Hill de bu kurala aykırı değil.

VİSKİ Mİ BİRA MI?

Alkol oranı yüzde 19’a yaklaşan Paradox Heaven Hill’in türü içinde bile fazlasıyla sert olduğu söylenebilir. “Haydi Kadıköy’e inip üç beş Paradox atalım” denecek bir birayla karşı karşıya değiliz. Vanilya, kahve, malt yanında kendini hemen gösteren bir burbon kokusu hemen dikkat çekiyor. Gözlerinizi kapasanız belki de masada bir şişe Jack var zannedersiniz.

Yudum yudum içilmesi gereken Paradox Heaven Hill, bardakta neredeyse tamamen opak bir siyahlığa sahip. Dip kısımlarında hafif bir kızılımsılık mevcut. Hoyratça konulsa bile ciddi bir köpük bırakmıyor. Yaklaşık bir parmaklık koyu kahverengi bir köpük görmüştüm ama büyük ölçüde biranın ne kadar yıllanmış olduğu ile alakalı. Taze taze açmamak lazım bu şişeyi.

Yavaşça içme gerekliliğinin sebeplerinden birisi de karışık tatlar. Burbon tadı, kokusuna kıyasla şaşırtıcı derecede az. Çikolata, malt ve is tadının yanında yanmış şeker de zaman zaman dilinize gelecek. Ortalamada son derece dengeli ve düzgün bir bira bu. Yeter ki sakin sakin için…

YILLANDIRMAK

Yıllandırmaya yatkın bir bira Paradox Heaven Hill. Doğru koşullarda bir kaç sene yıllandırılıp çok daha iyi tatlar yakalamanın mümkün olduğunu düşünüyorum. Tek başına içilirse seramonisini hak edecek bir içki olmakla birlikte kızarmış etle de müthiş gidiyor.

Paradox Heaven Hill üretimi durmuş bir Brew Dog birası ve açıkça söylemek gerekirse dünyanın en iyi Imperial Stout birası olduğu söylenemez. Yine de bulursanız kaçırmayın derim. Ama zaman ayırın. Öyle arada içelecek bir bira değil bu.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv