Her gün ayrı bir ukalalık…

OYUN DÜNYASININ EN ESKİ FİRMASI NİNTENDO

O

Ülkemizde pek de önemli bir yeri yoktur Nintendo’nun. Mario ve Zelda kollektif bilgisayarcı zihnimizde herhangi bir yer işgal etmez. Zira dünyanın en eski oyun firmalarından Nintendo, Türkiye’ye hem çok geç hem de nispeten kısa bir süre girmiştir. Ancak pek çoğumuzun muhtemelen bilmediği bir gerçek vardır ki o da Nintendo’nun video oyunu aleminin en eski ve en köklü firması olduğudur.

Elbette ki video oyunu konseptini Nintendo icat etmemiştir. Bahsettiğimiz şey bu değil zaten. Nintendo’nun video oyunu sektörüne girmesi yetmişli yıllara rastlar. Elektronik piyasasına aşina olanlarınız da rahatlıkla Sony’nin daha eski bir firma olduğunu iddia edebilirler. Gerçekten de Tokyo Tsushin Kogyo ismiyle kurulan Sony’nin doğum tarihi 1946’dır. Ama hem bu dönemde oyunlarla uğraştıklarını söyleyemeyiz hem de Nintendo’nun kuruluş tarihi zaten çok daha eskidir.

1889

Nintendo, Fusaciro Yamauçi tarafından 23 Eylül 1889 yılında, Nintendo Karuta ismiyle kurulmuştır. Burada “karuta” bildiğimiz kart kelimesinin Japon yazılışından gelir. Tarihte ise bir yanlışlık yok. Evet 1889. Yani 19. Yüzyıl. Yani Atatürk 8 yaşındayken kurulmuştur Nintendo.

O günlerde hanafuda kartları üreterek sektöre giren firma daha sonra normal iskambil kağıtları da üretmiş, altmışlı yıllarda ise başka sektörlere el atmıştır. Oyuncak ve lunapark pazarının yanında Nintendo’nun taksi işletmeciliği, televizyon kanalı ve bir aşk otelleri zinciri bile vardır.

1974 yılında video oyunu piyasasına giren firma öncelikle Magnavox Odyssey konsolunun Japonya dağıtıcılığını üstlenmiş, daha sonra 1977 yılında Color TV-Game isimli ilk konsolunu üreterek nihayet bildiğimiz, sevdiğimiz Nintendo olmuştur.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv