Her gün ayrı bir ukalalık…

ÖRÜMCEK ADAM VE SORUMLULUK MESELESİ

Ö

Çizgi roman tarihinin en önemli karakterlerinden biri kuşkusuz Örümcek Adam’dır. Stan Lee ve Steve Ditko’nun ünlü kahramanı okuyucularla ilk kez 1962 yılının Ağustos ayında, Amazing Fantasy dergisinin on beşinci sayısında buluşmuştur. Kahramanın ilk macerası aslında nasıl Örümcek Adam olduğunu anlatır.

Radyoaktiviteye maruz kalmış bir örümcek tarafından ısırılan lise öğrencisi Peter Parker, kısa süre içinde örümcek benzeri süper güçlere kavuşur. Sorumluluk almadığı için yakalamadığı basit bir hırsız daha sonra amcasının ölümüne sebep olunca aklı başına gelen kahramanımız bundan sonra hayatını suçla savaşmaya adar.

Zira amcasının ölmeden önceki son sözlerini her çizgi roman hayranı bilir.

“Büyük güç büyük sorumluluk getirir.”

Tahmin ettiğiniz gibi burada ufak bir problem var.

Her şeyden önce Amazing Fantasy’nin on beşinci sayısında yer alan sorumluluk dersi cümle tam olarak bu değildir. Cümlenin orijinali İngilizce “With great power there must also come great responsibility”den

“Büyük güç büyük sorumluluk getirmelidir.”

…olacak. Evet çok ufak bir fark var ama o fark önemli. Bir tanesinde sorumluluk kendi kendine geliyor diğerinde ise gelmeli. Ama asıl problem ve asıl yanlış bu değil.

BEN AMCA’NIN SON SÖZLERİ

Bu sözler pek çok kaynakta ve daha sonra çekilen filmlerde Peter’in ölen Ben Amca’sının son sözleri olarak yer alır. Ancak orijinal hikayede ünlü cümle son panelin içinde bir kutu olarak yer almaktadır. Herhangi bir karakterin konuşma balonunda değildir. Dolayısıyla bir replik olduğu söylenemez.

Ben Amca, hiçbir zaman Peter’a “Büyük güç büyük sorumluluk getirir” veya benzeri bir şey dememiştir. Bu cümle sonradan bir replik haline getirilmiştir.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv