Her gün ayrı bir ukalalık…

NothIng Compares 2 U Aslında Kimin Şarkısı?

N

Doksanlarda hayatta olup da Sinead O’Connor’un unutulmaz şarkısı Nothing Compares 2 U’yu hatırlamamak herhalde mümkün değildir.

O KEL KIZ VARDI YA?

İrlandalı vokalistin 1990 tarihli ikinci albümü “I Do Not Want What I Haven’t Got”tan çıkmış ikinci single olan Nothing Compares 2 U, MTV’nin yükseliş yıllarında bilhassa dönemine göre son derece farklı klibi ile dikkat çekmiş, yayımlandığı sene İrlanda, Kanada, Almanya, İsveç, İngiltere ve Amerika listeleri de dahil olmak üzere pek çok ülkede birinci sıraya çıkmıştır.

John Maybury tarafından yönetilen klip, minimalist görselliği ile dikkat çeker. 1990 yılında MTV Video Müzik Ödülleri’nde En İyi Post-Modern klip seçilmiştir. Klibin sonunda O’Connor’un ağladığı sahneler planlanmamış olup, sanatçının doğaçlama performansıdır.

Ancak ne var ki bu şarkının asıl bestecisi O’Connor değildir.

THE FAMILY NE Kİ?

Nothing Compares 2 U, The Family’nin 1985 tarihli ilk ve tek albümünde B yüzünün ikinci şarkısıdır. Ne var ki şarkı bu tarihte pek dikkat çekmemiştir. Zaten albümden bir single olarak da çıkmamıştır.

The Family, ismi çok da duyulmamış bir grup değil mi? Normal…

Ancak Prince dersem tanıyan sayısı artar diye tahmin ediyorum. The Family, kısaca Prince olarak bilinen ünlü sanatçı Prince Rogers Nelson’un seksenlerde denediği funk-jazz ağırlıklı bir yan projesidir. Dolayısıyla Nothing Compares 2 U aslında bir Prince şarkısıdır.

YUMRUK YUMRUĞA

Sinead O’Connor’un performansı daha önce hiç ilgi çekmeyen bu şarkıyı uluslarası bir fenomen haline getirince rivayete göre Prince bu durumdan hiç hoşlanmamış. Sanatçılara yakın çevrelerin söylediklerine göre Prince, O’Connor’un meşhur olduktan sonraki tavırlarından rahatsız olmuş.

O’Connor ise 2014’te verdiği bir röportajda Prince’in bir gece kendisini evine çağırdığını ve işin yumruklaşmaya kadar gittiğini belirtmiştir. Röportajında detay vermeyen sanatçı sabahın 5’inde Prince’in evinden kaçmak zorunda kaldığını ve canını zor kurtardığını söyler.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv