Her gün ayrı bir ukalalık…

Newton'un Kafasına Elma Düşmedi

N

Yani büyük ihtimalle…

“Dünya tarihinin en önemli fizikçisi kimdir?” şampiyonasında kuşkusuz Isaac Newton ile Albert Einstein kapışır.

BÜYÜK ADAM

1642 yılında Lincolnshire’da doğan ingiliz matematikçi, astronom ve fizikçi Sir Isaac Newton belki de en çok 1687 yılında yayımladığı Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica yani Doğa Felsefesinin Matametiksel Prensipleri isimli eseriyle bilinir. Bu ünlü kitapta yer alan en önemli fikirlerden biri de yer çekimi teorisidir.

Newton ve yerçekimi ile en bilinen hikaye, ünlü bilimadamının yer çekimini kafasın elma düşünce bulmuş olduğu hakkındadır. Hatta “Newton Türk olsa elmayı yerdi abi”ye kadar gider muhabbet. Ne var ki bu kafaya elma düşme hikayesinin doğruluğu şüphelidir.

KAFASINA DÜŞMEMİŞTİR

Elma hikayesinin kaynağı 1752 yılında yayınlanmış bir William Stukeley makalesidir. Stukeley için Newton’ın ilk biyografisti diyebiliriz. Ancak 1726’da Newton ile yaptığı bir söyleşiye dayanan Stukeley hiçbir zaman Newton’un kafasına elma düştüğünü söylemez.

Destek kaynaklardan biri Newton’un asistanlarından John Conduitt’dir. Conduitt’e göre Newton 1666 yılında Lincolnshire’a, annesinin evine geri dönmüştür. Anlatılana göre Newton’un aile evinin bahçesinde pek çok elma ağacı varmış. Conduitt de Stukeley de Newton’un düşen elmalara bakarak yer çekimi fikrini bulduğunu söyler. Hatta Stukeley, Newton’un kendi ağzından anlatır bunu.

KERAMET ELMADA DEĞİL

Ancak her iki kaynakta da elmanın Newton’un kafasına düştüğünden bahsedilmez. Bu tamamen sonradan gelen bir dramatizasyondur. Newton muhtemelen elmaların ağaçtan düşüşünü gözlemleyerek yerçekimi ve kütle çekimi fikirlerine varmıştır.

Fakat kafasına elma düştüğüne dair herhangi bir delil yoktur.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv