Her gün ayrı bir ukalalık…

NEREDEN ÇIKTI BU HEAVY METAL?

N

Hemen bildiğiniz tüm eski grupların isimlerini saymaya başlamayın. Derdimiz “Heavy Metal”i kimin icat ettiği değil elbette. Ama bir müzik türü için bu garip kavramı kim kullandı ilk? Nedir bunun kökeni acaba? Bunları merak ediyoruz.

“Heavy Metal”, İngilizce “Ağır Metal” anlamına gelen bir kelime bütünü. Müzik türleri çok garip kavramlarla ifade edilebiliyor ama periyodik sistemden ismini alan fazla tür yoktur. Ağır metal kavramı elbette kimya kadar eski ama müziğe metal demenin nerede başladığı biraz bulanık bir mevzu.

BURROUGHS

Popüler kültürde kimyasal olmayan “Heavy Metal” kavramına ilk kez William S. Burroughs’un 1962 tarihli “The Soft Machine” isimli eserinde karşılaşırız. Bu kitapta Uranian Willy isimli karakter “Ağır Metal Çocuğu” anlamında “Heavy Metal Kid” olarak tarif edilir. Muhtemelen de karakterin isminin Uranian Willy olmasından esinlenilmiştir. Zira Uranyum ağır bir metaldir.

Burroughs daha sonra 1964 yılında “Heavy Metal” adını verdiği bu temayı genişletir. Nova Express isimli romanında “Metal Music” kavramı ilk defa geçer. Ancak bu noktada “Heavy Metal”, uyuşturucu anlamına gelen bir metafordur.

Bu romanlardan etkilenen İngiliz psychedelic rock grubu “Hapshash and the Colored Coat”in ilk albümü “Featuring the Human Host and the Heavy Metal Kids” 1967 itibarıyla “Heavy Metal” kavramının bir albümde kullanıldığı ilk andır. Ancak elbette “Hapshash and the Colored Coat”un günümüzde anladığımız şekilde bir metal grubu olduğu söylenemez.

HİPPİ MÜZİĞİ

Artık aykırı bir takım durumları tarif etmek amacı ile iyice kullanılmaya başlanan “heavy metal” tabirine aslında hippi argosunda karşılaşıyoruz. Bu dönemde “heavy” kelimesini bizdeki “bunlar AĞIR konular abi” anlamında, “metal” kelimesinin de biraz depresif ruh hallerinini ifade etmek üzere kullanıldığını görüyoruz. Dolayısı ile psychedelic ve hafif depresif müzikler için “heavy metal” kavramı 1960’lı yıllarda bolca kullanılıyor.

Heavy metal kavramını şarkı sözü olarak kullanan ilk grup “Steppenwolf”tur. 1968 yılında piyasaya çıkan ünlü 45’lik “Born To Be Wild” içinde “Heavy metal thunder” dizesi yer alır ama burada motorsiklet motorunun çıkardığı gürültüye atıf yapılmaktadır.

CREEM DERGİSİ

Hali hazırda elimizde olan verilere göre “Heavy Metal” kavramının bir müzik türü anlamında, kurmaca olmayan yazılı ilk kullanımına 1968 yılında “Rolling Stone” dergisinde rastlıyoruz. Müzik eleştirmeni Barry Gifford, derginin mayıs sayısında “Electric Flag”in “A Long Time Comin'” albümü için “a synthesis of white blues and heavy metal rock” (beyaz blues ve heavy metal rock sentezi) tabirini kullanmıştır.

Kavram, 1970’lerde Creem dergisi tarafından yaygınlaştırılmıştır. Özellikle Led Zeppelin ve Black Sabbath’ın müziği ile ilgili heavy metal tabiri, bu yıllarda Creem dergisinin de önderliğinde pek çok yayın tarafından kullanılmıştır.

OYSA Kİ

Ne var ki bugün bildiğimiz anlamda heavy metal ekolünün ilk grubu kabul edebileceğimiz “Black Sabbath” hiçbir zaman heavy metal kavramını benimsememiştir. Bill Ward, yaptıkları müzikle ilgili “Downer Rock” terimini kullanmış ama daha sonra bu tabir “Heavy Metal”e dönüşmüştür.

Günümüzde bazı sanatçılar hala “heavy metal” kavramını reddeder. 2015 yılında vefat eden, Motörhead grubunun ünlü bas gitaristi Lemmy Kilmister, sonuna kadar heavy metal yerine rock’n’roll kavramını tercih etmiş, grubunun sadece daha sert ve daha hızlı rock’n’roll yaptığını söylemiştir.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv