Her gün ayrı bir ukalalık…

MİLLİ MARŞI SÖYLEYEMEMEK

M

Milli kimliğin önemli bir parçasıdır milli marş kavramı. Senelerdir de şikayet ederiz bizim milli marşımız olan İstiklal Marşı’nın doğru dürüst söylenememesinden.

Bunun elbette sebepleri var.

CUMHURİYETTEN ESKİ

Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış olan İstiklal Marşı 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından milli marş olarak ilan edilmiştir. Dolayısıyla aslında Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasından iki buçuk sene önce İstiklal Marşı’nın mevcut olduğunu söyleyebiliriz.

İstiklal marşı o dönemde açılan bir yarışmada 724 şiir arasından oy birliği ile birinci seçilmiştir. Mehmet Akif Ersoy, yarışmayı kazanan şaire para ödülü verildiğini öğrendiğinde, bunun onur kırıcı olduğunu düşündüğü için önce aday olmamış, sonra da ödülü almamak şartı ile şiirini sunmuştur. Ödülün kendisi şehit ve gazi ailelerine bağışlanmıştır.

Ancak bestelenmesi ayrı bir meseledir.

DEĞİŞEN BESTELER

24 ayrı başvuruda bulunduğu yarışmada İstiklal Marşı’nın bestesini seçmek uzun sürmüştür. Bu bestelerden en popüler olanı Ali Rıfat Çağatay’ın eseridir. 1924 yılında kabul edilen bu beste altı sene kullanılmış ve ardından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın şefi Osman Zeki Üngör’ün bestesi ile değiştirilmiştir.

Lakin Osman Zeki Üngör’ün kendi ifadesine göre de bu beste aslında başka bir amaçla hazırlanmış olduğunda şiire uygun değildir. Nihayet 1932 yılında Edgar Manas tarafından çok sesli olarak düzenlenen İstiklal Marşı’nın doğru söylenmesi bu nedenle oldukça zordur ve çok dikkat gerektirir.

Ancak bazı ülkelerin böyle dertleri yok.

GÜFTE YOKSA

İnanması zor ama İspanya, Bosna Hersek, Kosova ve San Marino’nun milli marşlarının resmi sözleri yoktur. İspanyol Milli Marşı olan Marcha Real’in önceden sözleri varken bu sözler günümüzde iptal edilmiştir. Bu ülkelerin milli marşları tamamen enstrumanteldir.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv