Her gün ayrı bir ukalalık…

MERCEKLE GECE YANGIN ÇIKMAZ

M

Acımazsca aksiyonlar arasında mercekle yangın çıkarmanın ayrı bir yeri vardır. Gayet anlamsız bir şekilde okul kitaplarının bile anlattığı bu ateş yakma yöntemi çocuklara öğretmek çok da mantıklı değil.

Teori şu: Güneşli bir günde, güneş ışığını, iyi bir mercek yardımıyla, saman, kağıt vs. gibi tutuşabilir bir maddeye odaklarsak ateş yakabiliriz. Doğrudur da… Uğraşırsanız kamp ateşi bile yakabilirsiniz bu şekilde. Yanı sadece karınca benzeri haşereyi korkunç bir şekilde öldürmek için kullanmaya gerek yok bu yöntemi.

Dev şehir efsanelerinden birisi ise aynı şeyi yeterince büyük bir mercekle, dolundayda, ay ışığı ile yapabileceğimiz hakkındadır. Öyle ya sonuçta ay da güneş ışığını yansıtır. Çok da zor olmasa gerek. Değil mi?

YETERİNCE BÜYÜK MERCEK

Elbette ki öncelikle yeterince büyük merceğin ne kadar büyük olduğunu bulmamız lazım.

İki ila üç santimetere karelik bir mercek, güneş ışığı ile ateş yakmak için oldukça yeterlidir. Güneşli bir günde, güneşin parlaklığı ile açık havada ayın parlaklığını karşılaştırırsak güneşin yaklaşık dört yüz bin kere daha parlak olduğunu görürüz. Dolayısıyla dolunay ışığı ile ateş yakmak için elimizde olması gereken mercek bunun dört yüz bin katı büyüklükte olmalı.

Komik ve elimizde rahatlıkla tutabileceğimiz pratik bir mercek değil. Dolayısı ile gece ay ışığında kamp ateşi yakmak için ideal bir yöntem olduğu pek söylenemez. Ama aslında o kadar da korkunç imkansız değil. Yaklaşık yirmi yirmi beş metre çaplı bir mercek bu spesifikasyonlara uyuyor gibi. Sonuçta bir olimpik yüzme havuzu değil.

AH ŞU TERMONODİNAMİK

Diyelim kocaman bir merceğiniz var. Kararlısınız yani… Ama malesef fizik kuralları bu yapmak istediğiniz şeye izin vermiyor. Neden mi?

Detayları geçersek genel olarak mercekle bir şeyi ışığın kaynağının yüzeyinden daha fazla ısıtamıyorsunuz. Güneşin yüzeyi yaklaşın beş bin derecedir. Ayın yüzeyi ise en fazla yüz dereceye çıkar. Aradaki büyük kayıpları göz önünde bulundurmasak bile demek ki o mercekle herhangi bir şeyi ancak 100 dereceye kadar ısındırabiliriz.

Zaten bunu yapabilsek termodinamiğin ikinci yasasını ihlal eder ve sonsuz enerji makinesi yapabilirdik. Denemeye değer mi?

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv