Her gün ayrı bir ukalalık…

Marmara'da Tsunami Olabilir

M

Cennet vatanımızın dünyanın en tehlikeli deprem bölgelerinden birinin tam üzerinde oturduğunu söylememize gerek yok. Anadolu, pek çok açıdan şahane bir yer, ama sarsılmak istemiyorsanız iyi bir seçenek olduğunu söylemek zor olacaktır. Zira buralarda düzenli olarak kocaman depremler oluyor ve bir şeyler yıkılıyor.

Son zamanlarda, heyecan dolu Amerikan filmlerinin de etkisiyle Tsunami korkusu sardı bir kesimi. Bir grup insanımız her an gelebilecek dev dalgalardan korkarken diğer bir grup da korkakları aynı zamanda cahillikle suçluyor ve tsunami dediğimiz dalgaların sadece okyanusta olabileceğini söylüyor.

Ne Biçim Bir Kelime Bu?

Tsunami Japonca bir kelime. Tam olarak “Liman Dalgası” anlamına geliyor. Teknik olarak nerelerde olabileceği  ise tsunaminin tanımına bağlı.

Bu tarz dalgaların bilimsel ismi sismik deniz dalgasıdır. Ayırt edici özellikleri ise oluşmalarının sebepleridir. Normal dalgalar genelde rüzgar ve hava şartları vasıtası ile oluşur. Gel-Git dalgaları ay ve dünya arasındaki gravitasyon etkileşiminden meydana gelir. Sismik deniz dalgaları ise temel olarak büyük miktarda suyun aniden yer değiştirmesi nedeniyle oluşur. Bu durum da genelde deprem, yanardağ patlaması ya da dev bir asteroidin dünyaya çarpmasıyla olur.

Tsunami’lerin %80’inden fazlası pasifik okyanusunda meydana gelir zira su kütlesi ne kadar büyükse tsunami oluşması ihtimali o kadar fazladır.  Yine de bu malesef küçük denizlerde tsunami olamayacağı anlamına gelmiyor.

Marmara Tsunamisi

Akdeniz, Ege ve Marmara Deniz’lerinde tsunami olması ihtimalini bir yana koyalım, Akdeniz ve bağlı denizlerde zaten ortamala 100 senede bir tsunami olduğunu bilmekteyiz. Elbette ki bunların hepsi filmlerde gördüğümüz korkunç, dev dalgaların kıyı şehirlerini yıkması anlamına gelmiyor. Ama yine de tsunami tsunamidir.

Türkiye yakınlarındaki en son tsunami, 17 Ağustos 1999 tarihinde Kocaeli yakınlarında meydana gelmiştir. Dalga yüksekliği ise iki buçuk metreye kadar çıkmıştır.

İki buçuk metre çok heyecanlı gelmiyorsa 6 Temmuz 1965’te Yunanistan yakınlarında meydana gelen bir tsunaminin 20 metrelik dalgalar oluşturduğunu söyleyelim; belki o zaman heyecanlanırsınız.

Sonuç olarak merak etmeyin… Ege’de de Marmara’da da tsunami olur.

Tsunami, deprem kuşağında yaşayan insanlar olarak korunmayı öğrenmemiz gereken bir doğal afettir. Zira uzmanlar olası bir İstanbul depreminde 7 metrelik tsunami dalgalarını ile karşılaşabileceğimizi söylüyorlar. Hazırlıklı olmakta fayda var.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv