Her gün ayrı bir ukalalık…

Manowar Nereli?

M

Ülkemizde seksenli yılların sonunda popülerlik kazanan Manowar grubunun hangi ülkeden olduğuna dair fikirler çeşitli sebeplerden biraz karışıktır.

Manowar’ın anavatanı Amerika Birleşik Devletleridir. Grup 1980 yılında New York’ta kurulmuştur. Üç kurucu üyesinden, vokalist Eric Adams ve bas gitarist Joey DeMaio hiçbir zaman değişmemiştir. Gitarist Ross Friedman ise gruba Eric Adams’dan daha önce katılmış olmasına rağmen doksanlı yılların ilk yarısında gruptan ayrılmıştır. Davulcu Carl Canedy’nin de katılması ile dörk kişilik ilk Manowar kadrosu oluşmuştur.

İTALYA MI?

1954 doğumlu Joey DeMaio İtalyan asıllı bir aileden gelir. Yine İtalyan asıllı bir aileden gelen Vokalist Eric Adams’ın gerçek ismi Louis Marullo’dur. Çocukluk arkadaşı olan DeMaio ve Marullo yaşıttırlar. İki oğlu ve bir kızı vardır. Sahne ismi olan Eric Adams, oğullarının isimleri olan Eric  ve Adam’ın birleşiminden oluşur.

Ancak grubun en sabit elemanları olan bu ikili New York doğumlu Amerikalılardır. İtalyan asıllı olmaları grubun İtalyan grubu olduğu anlamına gelmez.

İNGİLTERE Mİ?

Manowar’ın bir İngiliz grubu olduğu söylentisi 1984 tarihli üçüncü albümleri “Hail To England”dan kaynaklanır. Albümle aynı ismi paylaşan şarkıda İngiltere övülmekte ve albüm kapağında elinde dev bir İngiliz bayrağı olan bir kelt savaşçısı görülmektedir.

Ne var ki bu albüm grubun ticari açıdan daha başarılı olduğu Avrupa ve özellikle İngiliz piyasasına göz kırpmasından başka bir şey değildir. Manowar çeşitli zamanlarda popüler olduğu ülkelere özel şarkılar yapmaktan ve ülkeleri ismen anmaktan kaçınmamış bir gruptur.

Yine bu sebepten…

ALMANYA MI?

Grubun en popüler olduğu ülke tartışmasız Almanya’dır. Dolayısıyla her zaman Almanlara biraz kıyak geçen grupla ilgili çoğu asılsız ırkçılık söylentilerinin sebebi de budur. Manowar’ın adının en çok Almanya ile anılması ve 1988 tarihli “Kings of Metal” albümünde yer alan “Blood of the Kings” şarkısında ülke isimleri sayılırken Almanya’nın isminden sonra tezahurat sesleri duyulması pek çok kişide grubun Alman olduğu hissini uyandırmıştır.

İşin gerçeği, Manowar kendi ülkesinde pek de başarılı olamamış bir gruptur. Ancak dünyanın geri kalanında; özellikle Avrupa ve Güney Amerika’da çok popülerdirler. Bu nedenle hangi ülkeden geldikleri bazen karışır.

Amerikalılar…

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv