Her gün ayrı bir ukalalık…

LICHER PILSNER PREMIUM

L
Sıradan bir Alman birası

 

Alman biraları ile ilgili hurafelere karşı sevgili dostum Daniel Klein’ın her fırsatta yaptığı bir düzeltme var. Alman biralarını pek beğenmiyor. Ama zaten Alman olan şeyleri de beğenmiyor.

“Almanların iyi bira yaptığı bir yalandır. İyi bira yapamazlar ama çok iyi boktan bira yaparlar.”

-Daniel Klein

Hessen eyaletinin göz bebeği olan Licher Pilsner de yörenin “boktan” birası diyebiliriz. Ancak burada boktan kavramını biraz açmak gerekiyor.

1854 yılında kurulmuş olan Licher Bira Fabrikası, Avrupa standartlarında kuruluş tarihi açısından öyle çok da köklü sayılmaz. Yine de Hessen diyince akla gelen biralar Licher’den çıkıyor. Licher Pilsner ise fabrikanın amiral gemisi; temel birası. Bu iyi mi kötü mü tartışılır.

Yaklaşık %5 alkol oranı ile son derece hafif ve özelliksiz bir bira olan Licher Pilsner, bir yerde bir birahaneye gittiğinizde “Ne içersiniz?” sorusuna verdiğiniz umursamaz “Bira” cevabının sonucu önünüze gelen varsayılan ayar birası.

Kötü mü? Hayır.

Ancak yahu Almanya’ya gitsek de bir Licher içseklik bir durum olduğu da söylenemez.

Rahatsız edecek bir hali yok ama keyifli bir özellik de yok.

Tertemiz Bira İşte

Licher Fabrikası’nın temel olarak iki tane gurur kaynağı var. Temiz ve sağlıklı olma konusunda ödül üzerine ödül aldıkları için en azından biranızın kimyasal olarak düzgün bir şey olduğundan emin olabilirsiniz. Diğeri ise bu biranın Hessen’de görevli Amerikan askerlerinin favori birası olması. Zayıf tatlı Amerikan biralarına çok benzemesi bunun bir sebebi olabilir. Seksenli yıllardan itibaren Amerikan Ordusu ile anlaşması olan Licher, üslerde görevli askerlere düzenli olarak bira sağlıyor. Yani olur da Hessen’de bir Amerikalı ile karşılaşırsanız Licher Pilsner seviyor olması gayet muhtemel.

Yorumlar ve fikirler muhtelif. İş çıkışında soğuk bir bira niyetine içilebilse de Frankfurt’lu iş arkadaşlarımın sadece başka seçenekleri yoksa tercih ettikleri bir bira olduğunu söyleyebilirim.

“Amerikaya döndüğümde en çok o muhteşem alman birasını özlüyorum.”

-John Day

Amerikalılar seviyor, Elif Hanım sevmiyor, ben ise nötr bir tavır içindeyim.

Bazı biralar hakkında “Bira işte” demek ayıp olabilir ama Licher Pilsner için değil. Suya sabuna dokunmayan bir Bira bu… Kısacası Licher mi Efes mi diye sorsanız duraklamadan Efes içerim.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv