Her gün ayrı bir ukalalık…

Leffe Brune

L

Ülkemize yeni biralar gelmeye başladığında eskilerin arasında zorlanmadan yerini bulan bir bira oldu Leffe Brune. Belki de pek çok insan için farklı biralara bir giriş teşkil etmiş, lager türevlerinin dışının gösteriştir. Bu açıdan nispeten şanslı olduğumuz söylenebilir. Zira Leffe öyle kolaylıkla yabana atılabilecek bir marka değil.

OSMANLIDAN ESKİ

Avrupa’nın en eski ve en köklü bira üreticilerinden olan Leffe günümüzde Belçika kökenli InBev imalathanesinin üst kalite bira markası olarak bilinir. Tarihi ise Osmanlı İmparatorluğu’nun bile kurulmasından bir asır öncesine 1152 yılına kadar uzanır.

Güney Belçika’daki Leffe Manastırı rahiplerin yöreden topladığı malzemelerle ürettiği biralarla meşhurdu. Neredeyse bin senelik bu bira imalathanesinin üzerinden türlü türlü felaket geçmiştir. En son 1794’te Fransiz İhtilali nedeniyle tamamen tahrip edilen manastır, 1902’de rahiplerin geri dönmesi sayesinde tekrar açılmış ve hemen bira üretimine devam etmiştir. Günümüzde Leffe Biraları’nı InBev üretse de gelirin ciddi bir kısmı manastıra akmaktadır.

MANASTIR BİRASI

Bu köklü imalathanenin amiral gemisi olan Brune, %7 civarında alkolü ile Belgian Dark Ale kategorisinin en iyi örneklerinden biri. Pek çok Belçika birası gibi barındırdığı zengin tatlarla türüne göre nispeten yüksek olan alkol oranını iyi saklamakta.

Belgian Dark Ale, genelde kahverengimsi gözüken, tatlı ama yoğun bir bira türü. Tam olarak tadının nasıl olduğu ise hakikaten birasına göre değişiyor.

Leffe Brune, malt ve karamel tatlarının ağırlıklı olduğu gövdesi de köpüğü de yoğun bir bira. Kokusundan gelen tahminleriniz tadını alınca hayal kırıklığına dönüşmüyor. Bir miktar da tanımlanmayan baharat var.

Genelde tatlı bir bira ve Belgian Dark Ale türünün iyi bir temsilcisi olmasına karşın pek de hastası olduğumu söyleyemeyeceğim. Tüm Leffe biraları gibi kesinlikle belirli bir kalitenin üzerinde. Lakin özellikli ve kişilikli bir şey arıyorsanız Leffe Brune işinizi görmez.

PEYNİR

Tavsiyem yemekten ziyade çerez ve tercihen peynirle eşlemeniz. Özellikle peynirli cips ve benzeri abucuburla hiç de fena gitmiyor.

Herhangi bir durumda ısmarladığınıza pişman olmayacağınız bir bira olmasına karşın farkındaysanız büyük bir tezahurat yapamıyorum. Belki de sorun bende. Belkide Belgian Dark Ale sevmiyorum. Kim bilir…

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv