Her gün ayrı bir ukalalık…

KIZILMASKE DEĞİL GRİ MASKE

K

Ormanda 10 kaplan meselesine geleceğim. Acele etmeyin. Ancak şu anda önemli olan Kızılmaske’nin maskesinin rengi. (Siyah!)

Ülkemizde Tommiks, Teksas bağlamında hatalı olarak İtalyan çizgi romanı olarak bilinen Kızılmaske, aslında Lee Falk tarafından 1936 yılında yaratılmış bir Amerikan çizgi romanıdır. Orijinal ismi “The Phantom”dur.

ON KAPLAN GÜCÜNDE

İlk haliyle Lee Falk tarafından yazılıp, Ray Moore tarafından çizilen bu çizgi roman, yayın hayatına gazetelerde bant olarak başladığı için kostümünün rengi tartışma konusudur.

Her şeyden önce başta belirtelim ki bizde Kızılmaske derken kastedilen aslında maskenin değil kostümün rengidir. Ülkemizde ilk defa 1939 yılında Dev Adam ismiyle yayınlanmaya başlanmıştır bu dergi. Ancak asıl ününü 1973’ten itibaren Tay Yayınları’nın girişimleri ile elde etmiştir. Bu yıllarda Kızılmaske, kapağı hariç renksiz yayınlanmış, kapakta ise kırmızı kostümü ile gözükmüştür.

Ne var ki orijinal Amerikan bantlarına baktığımızda kostümün renginin mor olduğunu görürüz.

RENGARENK BİR MASKE

Burada hemen belirtmek gerekir ki The Phantom, orijinal yayın kurumu tarafından renklendirilmeden önce yayınlandığı diğer ülkelerde farklı renklerde gözükmüştür. Örneğin İtalya’da turuncu renk kostüm giyerken Avustralya’da ise yeşil renkle karşılaşmaktayız.

Asıl Phantom ise 1939 yılına kadar renklendirilmemiştir. Pazar günü yayınlanmaya başlandığı bu yıllarda kostümün rengini mor olduğunu görmekteyiz. Bundan böyle de resmen mor olarak kalmıştır renk.

GRİ HAYALET

Ancak çizgi romanın yaratıcısı Lee Falk’ın kafasındaki rengin bu olmadığını bilmekteyiz. Karakterin ismini ilk önce The Grey Ghost (Gri Hayalet) olarak düşünen ünlü yazar kostümün rengi konusunda emin olmasa da “Herhalde gridir” demiştir bir röportajında. Her halükarda moru hiç düşünmediğini belirtmekten de geri kalmamıştır.

Kostümün asıl renginin gri olduğuna bir başka kanıt da 1936 tarihli ilk The Phantom macerası “The Singh Brotherhood”un 7 Mayıs’ta yayınlanan bandının son karesinde “kimse paraşüte uzanan gri giyinmiş kolu görmemişti” ifadesinin yer almasıdır. “Fisher of Pearls” macerasının 22 Kasım 1938’de yayınlanan bandında kahramanımız…

“Uzun boyluydu. Tamamen gri ve tuhaf bir kostüm giymişti.”

…diye tarif edilir.

Mor rengin nasıl ortaya çıktığından ise kimse emin değil. Renklendirmeyi yapanın kim olduğu hala bilinmiyor. Bazı uzmanlar gazete basılırken mürekkep kalitesiz seçilirse gri yerine morumsu bir rengin çıkabileceğini söylerken, gri rengin gazetede çirkin gözükme ihtimaline karşı renklendirmecinin inisiyatif alıp kendini mora vermiş olabileceğini iddia edenler de var.

İşin ilginci kostümün rengi mor basıldıktan sonra da çizgi romanda değişik karakterlerin kahramanımızın gri giydiğini ifade etmekte olduğunu görüyoruz. Ancak 1956 tarihli “The Heavyweight Champion” isimli macerada kostüm açıkça mor olarak tarif edilir.

Ülkemizde ise kırmızı renk seçilmesinin tam sebebi bilinmemekle birlikte 1939 öncesi Fransız yayıncıların örnek alınmış olması muhtemeldir. Bu yıllarda Fransa’da yayınlanan çizgi romanlarda kahramanımızın kostümü kırmızı gösterilmiş, orijinal yayında mor kostüm kullanılmaya başlandıktan sonra da Fransa’da kostümün rengi kırmızı kalmıştır.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv