Her gün ayrı bir ukalalık…

Kahve Yorgunluğu Geçirmez

K

Öğrencinin dostu, iş yerlerinden sabahların vaz geçilmezi kahveyi verdiği enerji vasıtası ile yorgunluğumuzu ya da uykumuzu almasıyla biliriz değil mi? Aslında teknik olarak kahvenin yorgunluk hissini engellediği doğrudur. Bunun için kahveyi bize enerji takviyesi yapan bir içecek gibi görürüz. Lakin durum malesef böyle değil.

YORULMAK DA NE?

Yorulmak ve yorulduğunun farkında olmak farklı kavramlardır. Bu mevzuda da anahtar kelime adenosindir.

Adenosin vücudumuz tarafından salgılanan bir maddedir. Biz enerji harcadıkça, yani kabaca uyanık kaldıkça vücudumuz adenosin salgılar. Salgılanan bu denosin molekülleri beyindeki adenosin reseptörlerine yerleşir. Bu şekilde dolan reseptör miktarına göre ise beynimiz ne kadar yorgun olduğunu hesaplar. Adenosin yavaş yavaş sinaptik bağlantıları yavaşlatır ve uyku hissi kendini gösterir. Biz de uyuruz.

Anlamadım

Adenosin moleküllerini birer puzzle parçası gibi düşünün. Beyinde tam olarak bu parçaların gireceği yerler var. Yeterince adenosin parçası yerine oturursa beyin yorulduğunu anlıyor ve uykusu geliyor. Puzzle parçaları yerine oturmadıysa beyin “Ohoo, daha işimiz var” diyor ve çalışmaya devam ediyor.

TAKLİTÇİ KAFEİN

Burada sorun kafeinin molelüler olarak adenosine çok ama çok benzemesi. O kadar ki kahve içerek kafein aldığımızda kafein molekülleri adenosin reseptörlerine yapışıyor. Ancak kafein adenosin değil. Adenosinin işlevini de yerine getiremiyor. Tek yaptığı adenosin reseptörlerini işgal ederek gerçek adenosin moleküllerinin yapışmasını engellemek.

Yani doğru puzzle parçası yerine oturduğunda resim gözükür ya, kafein tam olarak o doğru parça şeklinde ama beyaz bir puzzle parçası. Resmi göremediğimiz gibi doğru parçayı da yerine koyamıyoruz.

Böylece beynimiz uyuması gerektiğini anlamıyor.

Sonuç olarak kafein, beynin yorulduğunu anladığı sistemi geçici olarak devre dışı bırakır. Dolayısıyla uyku sistemi bozulur ve kendimizi ayık ve enerjik hissederiz. Oysa ki aslında enerjimiz yoktur ve yorgunuzdur.

Sadece farkında değiliz…

Dolayısıyla, kahve enerji vermediği gibi, sarhoşken veya akşamdan kalmayken de ayılmanızı sağlamaz.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv