Her gün ayrı bir ukalalık…

Kadınlar Da Erkekler De Ofsayt Kuralını Bilmez

K

Günümüzde futbol, ülkemizde de tüm dünyada da en popüler spor dalıdır. Herkes tarafından anlaşılacak kadar basit kuralları olması yayılmasını kolaylaştırmıştır. Ne var ki pek çok basit kuralın içinde bir ofsayt vardır ki sürekli tartışma ve sürekli kavga konusu olmuştur.

Kuralları ilk kez 1863 yılında belirlenen ve “Laws of the Game” yani “Oyunun Kanunları” isimli kitapta belirlenen futbol bugün güzel oyun anlamında “The Beautiful Game” olarak da bilinir. Ancak ilk yıllarında basit oyun anlamında “The Simple Game” olarak bilinmekteydi.

Futbola eskiden “Basit Oyun” denirdi.

Ne var ki zamanla oyunun kanunları genişletilmiş ve pek çok yeni ve nispeten karışık kural eklenmiştir. Bu kurallar içerisinde en korkuncu kuşkusuz günümüzde kullanılan haliyle ofsayttır. Sair futbol kurallarının aksine seyrederek tam olarak nasıl çalıştığının anlaşılması neredeyse imkansız olan ofsaytı herkes bildiğini sansa da aslında işlerin o kadar basit olmadığını belirtmekte fayda var.

Dilimize ofsayt olarak geçen Offside kuralı Laws of the Game’de 11. kural olarak geçer. Burada 1863’den beridir bu kuralın değişik şekillerde var olduğunu da belirtmekte fayda var. Zamanla evrilen ofsayt kuralı günümüzdeki karışık halini almıştır.

Kural, yaygın inanışa göre “Hücum eden takımın en ilerideki futbolcusu savunmanın son adamının arkasındaysa ona pas verilemez.” olarak bilinir. Halbuki bahsi geçen durumda ofsayt kusuru oluşabilse de kural bu değildir.

11 numaralı kural aslında üç farklı bölümden oluşur. Bunların ilk ikisi ofsaytın meydana gelme şartlarını anlatırken üçüncüsü cezasını belirtir. En basit haliyle ofsayt olabilmesi ofsayt pozisyonunda ofsayt kusurunun işlenmesine bağlıdır.

Ofsayt Posizyonu

Kuralın en yanlış bilinen kısmı ofsayt pozisyonunun tanımıdır.

Rakip yarı saha içerisindeyken, topla kurallara uygun olarak oynayabilen herhangi bir vücut parçası rakip kale çizgisine toptan ve sondan ikinci rakip oyuncudan yakın olan oyuncu ofsayt pozisyonundadır.

Yanlışlık genelde “sondan ikinci” kısmının bilinmemesinden kaynaklanır. Bunun sebebi rakip kalecinin çoğunlukla bir oyuncu olarak düşünülmemesidir. Kaleci genelde kalesinde olduğu için sondan ikinci savunma oyuncusu genelde zaten kaleci olmayan son adam olacaktır. Oysa ki teknik olarak kaleci de bir oyuncudur ve savunmada da hücümda da olmasını engelleyecek herhangi bir kural yoktur. Kurallar dahilinde sahanın her yerine gidebilir, istediği pozisyonda oynayabilir.

Bunun pratik sonucu olarak kalecinin öne çıktığı ender durumlarda işler karışır. Kaleci, daha önce de belittiğimiz gibi, ceza sahası içerisinde özel hakları olsa da herhangi bir oyuncunun yapmakta serbest olduğu herhangi bir hareketi yapabilir; ileriye çıkabilir, gol atabilir.

Dolayısıyla özellikle korner atışlarında son adamın kaleci olmadığı durumlara çok rastlanır ve ofsayt kuralını iyi bilmeyen seyircilerin ve yorumcuların kafası karışır.

“Son adam”, “savunmadaki en son oyuncu” kavramları ofsayt kuralı açısından hatalıdır. Doğrusu “Sondan ikinci oyuncu” olacaktır. Bu oyunculardan biri çoğunlukla kalecidir ama bazen olmayabilir…

Ofsayt Kusuru

Bir futbolcunun ofsayt pozisyonunda olması ofsayt kuralını ihlal ettiği anlamına gelmez.

Kurala göre ofsayt pozisyonundaki futbolcu takım arkadaşı topla oynadığında, oyunda aktif rol alamaz. Aktif rol, genelde pas almak şeklinde gerçekleşse de defansı meşgul etmek olarak da görülebilir. Bu kuralı ihlal eden futbolcu ofsayt kusurunu işler.

Modern tanıma göre aktif rol “kendi takımına avantaj sağlayacak” pozisyon veya aksiyon olarak düşünülür.

Ofsayt Cezası

Ofsayt kusurunu tespit eden hakem oyunu durdurur ve topu karşı takıma verir. Rakip takım topu oyuna endirek serbest vuruş vasıtası ile sokar. Bu özel serbest vuruş sırasında top doğrudan rakip kaleye girerse gol sayılmaz. Serbest vuruş sonrasında başka bir futbolcu da topa dokunmalıdır ki gol olsun.

Futbol oyununun en karışık kuralı olan ofsayt doğal olarak futbol izleyisi tarafından neredeyse hiç bilinmeyen bir kuraldır. Bildiğini sanıp, bilmediğinin farkında olan kadınlarla dalga geçen erkek sayısı ise herhalde bayağı fazladır.

“Dalga geçmek iyidir. Ama bilerek dalga geçin.”

-Ukala Herif

 

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv