Her gün ayrı bir ukalalık…

İçkileri Karıştırmak Daha Hızlı Sarhoş Etmez

İ

Efendim bir kere her şeyden önce söylememiz gerekir ki alkol her kötülüğün anasıdır. Şimdi toplumsal mesaj verme görevimizi de yerine getirdiğimize göre alkolle ilgili başka şeylerden bahsetmemize izin var herhalde.

NEDİR BU ALKOL?

Alkol aslında hidroksil grubundan organik bir bileşiktir. Değişik türleri de olmasına rağmen günlük hayatta alkol dediğimizde genelde alkollü içkilerin içinde olan etil alkol, yani etanolden bahsederiz.

Etanol, teknik olarak depresan etkili toksik bir maddedir ve sıklıkla veya çok yüksek dozlarda kullanımında ciddi tehlikeler oluşur. Ancak pek çok insan alkollü içkileri makul miktarda eğlence amaçlı olarak kullanır. Bu durumda oluşan hafif denge ve konsantrasyon kaybı ile öfori etkisine sarhoşluk diyoruz.

Sarhoşluk konusundaki en eski şehir efsanelerinden biri ise içkileri karıştırmanın sarhoş olmayı kolaylaştıracağı ve dolayısı ile içkileri asla karıştırmamak gerektiği. Ne var ki işin aslı böyle değil.

Öncelikle belirtelim ki burada sadece sarhoşluktan bahsediyoruz. Ertesi gün meydana gelen akşamdan kalma durumu alkolden ve dolaylı olarak sarhoşluktan kaynaklansa da sebepleri ve etkileri nispeten farklıdır.

Sarhoşluğun yegane sebebi alkoldür. Ne kadar sarhoş olduğunuzu kanınıza karışan alkol oranı belirler. Dolayısıyla ne kadar çok ve ne kadar hızlı alkollü içki içerseniz o kadar hızlı ve o kadar çok sarhoş olursunuz.

Elbette ki bu hız ve miktar kişiden kişiye değişir. Tamamen metabolizmanın nasıl çalıştığına bağlıdır. Bazı insanlar genel olarak diğerlerinden daha zor sarhoş oldukları gibi bazıları ise farklı günlerde farklı hızlarda sarhoş olabilir.

Ancak yapılan araştırmalara göre içkileri karıştırmanın sarhoş olmaya bir etkisi yoktur.

Öyleyse bu şehir efsanesi nereden yayılmış?

YOK ABİ BEN YİNE DE KARIŞTIRMAM

Uzmanlar olası iki ihtimalin üzerinde duruyorlar. Bunlardan birincisi alkollü içkilerin içinde fermantasyon ve distilasyon süreçlerinde oluşan alkol dışındaki yan maddelerin varlığı. Bu maddeler sarhoşluğu etkilemese de ertesi gün akşamdan kalma durumunu etkiliyor. Biz de ertesi günkü halimizle içtiğimiz geceki durum arasında bağlantı kurduğumuz için sanıyoruz ki çok daha fena sarhoş olduk.

İkinci sorun ise insanın özellikle birbirinden farklı oranda alkollü içkiyi bir arada içerken tabiri caiz ise ayarını kaçırması. Normal şartlar altında distile içkiler hacim başına fermente içkilerden daha yüksek alkol oranına sahipler. Tam olarak da bu nedenle hacim olarak aynı miktarda içildiklerinde distile içkiler çok daha çabuk sarhoş ediyor. Araştırmalara göre bir bira, bir viski, bir şarap, bir rakı içince içme hızımız sapıtıyor ve daha yavaş içilmesi gereken viski ve rakıyı gereğinden hızlı içiyoruz.

Onlar da bu terbiyesizliğimizi cezalandırıyor tabi.

Dolayısıyla içkileri karıştırmak daha çabuk sarhoş etmez ama siz siz olun, yine de içkileri karıştırmayın. Hem ayarınız kaçmaz. Hem de ertesi gün kendinize daha rahat gelirsiniz.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv