Her gün ayrı bir ukalalık…

I WILL ALWAYS LOVE YOU ASLINDA KİMİN ŞARKISI?

I

Kasım 1992. Lawrence Kasdan’ın 70’lerde Diana Ross oynasın diye yazdığı “The Bodyguard” filmi kariyerinin doruğunda bir Kevin Costner’ın yanına Whitney Houston koyarak çekilmiş, vizyona girmiş ve 411 milyon dolar ile o yılın en büyük hasılat sıralamasında ikinci olmuş.

FEDAİ KEVIN COSTNER

Ancak asıl kendinden bahsettiren filmin müziği ve soundtrack albümü. 45 milyondan fazla satan albüm bütün zamanların en çok satan soundtrack albümü olma özelliğine sahip. Bunun en ciddi sebebi de elbette filmin unutulmaz şarkısı “I Will Always Love You”.

Grammy ödüllü şarkı 14 hafta Billboard Hot 100 listesinin tepesinde kalmıştır. Bütün zamanların en yedinci en çok satan single’ıdır.

Dahası 2012’de Whitney Houston’ın vefat etmesinden sonra Billboard listelerine tekrar girmiş Chubby Checker’ın “The Twist”inden sonra iki farklı sene içinde listede birinci sıraya yükselen ikinci şarkı olmuştur. Ancak “I Will Always Love You”nun başarısı daha büyüktür.

Ne var ki orijinali Whitney Houston’a ait değildir.

The Bodyguard için bir şarkı aramakta olan prodüksiyon ekibinin ilk planına göre Whitney Houston Jimmy Ruffins’in “What Becomes of the Brokenhearted” isimli şarkısını kaydedecekti ve bu şarkı filmin müziği olacaktı. Ancak şarkının The Bodyguard’dan önce Fried Green Tomatoes’da kullanılması üzerine Whitney Houston başka bir şarkı yorumlamak istemiştir.

DOLLY PARTON

Bunun üzerine bizzat Kevin Costner’ın önerisiyle seçilen “I Will Always Love You” ise aslında 1974 tarihli bir Dolly Parton şarkısıdır. Sanatçının on üçüncü stüdyo albümü olan Jolene’den ikinci single olarak çıkmıştır. Eserin bu hali Whitney Houston yorumu kadar olmasa da oldukça başarılı olmuş, Billboard’da birinci sıraya kadar çıkmıştır. Üstelik The Bodyguard’dan önce ve sonra pek çok filmde kullanılmış, hatta Parton bizzat kendisi 1982 yılında “The Best Little Whorehouse in Texas” filmi için şarkıyı bir kez daha kaydetmiştir.

Parton ve Houston’ın “I Will Always Love You” nedeniyle kavgalı olduğu dedikoduları Parton tarafından defalarca yalanlanmıştır.

KRALI REDDETMEK

1975 yılında Elvis Presley şarkıyı yorumlamak istemiş ancak Dolly Parton eserin yayın haklarının yarısını Elvis’e bırakmak istemediği için proje iptal olmuştur. Parton Elvis’i reddettiği gece, sabaha kadar ağladığını söyler.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv