Her gün ayrı bir ukalalık…

I Love Rock'n Roll Aslında Kimin Şarkısı?

I

Popüler şarkıların farklı sanatçılar tarafından yorumlanması yepyeni ve inanılmaz bir durum değil. Ne var ki bazen yorum orijinalinden daha popüler olabiliyor. O zaman da şarkıyı kimin yaptığı unutuluyor ve asıl sanatçının ismi güme gidiyor.

“I Love Rock’n Roll”, 2002 yılında göbeğini kontrol etmekte zorlanan bir Britney Spears tarafından yorumlanmıştı ama 90’lı yıllarda doğan gençleri saymazsak bu eseri Britney Spears’e maleden yoktur herhalde. Crossroads filminin soundtrack albümünde yer alan şarkı eleştirmenler tarafından öyle çok da beğenilmemişti.

Normal şartlar altında bu alemi bilen iddialı abilere sorduğumuzda şarkının orijinali için Joan Jett ve grubu Blackhearts gündeme gelir. Hakikaten de şarkıyı asıl meşhur eden Joan Jett’tir.

Çıktığı sene müthiş bir başarı elde eden”I Love Rock’n Roll”, Billboard’da yedi hafta boyunca birinci sırada kalıp yayımlandığı 1982 yılının sonunda Olivia Newton-John’un “Physical”ı ve Survivor’ın “Eye of the Tiger”ının ardından senenin en iyi şarkısı olmuştur.

Günümüzde de Billboard dergisinin “Bütün Zamanların En İyi Şarkıları” listesinde 56. sırada yer alır.

Yani Britney Spears’in yorumlaması normal. Fakat pek çok müzikseverin kaçırdığı bir gerçek var.

Yazık Değil Mi Alan MerrIll’e?

“I Love Rock’n Roll” aslında bir Joan Jett şarkısı da değildir. Orijinali 1975 yılında Arrows tarafından kaydedilen eser, bir Alan Merrill bestesi olup Rolling Stones’un “It’s Only Rock’n Roll (But I Like It)”ine tepki olarak düşünülmüştür.

Arrows, o dönemde bu şarkıyı çok da önemli görmemiştir. Zaten ilk kez basıldığında aynı grubun “Broken Down Heart” single’ına B yüzü şarkısı olmuş, ancak dinleyiciler tarafından çok beğenilince “Broken Down Heart” ve “I Love Rock’n Roll” plakta yer değiştirmiştir.

Joan Jett ise şarkıyı televizyonda görüp beğenmiş, hemen kendi yorumunu yapmak istemiştir. İyi de etmiştir. Yoksa belki de bugün hiçbirimizin haberi olmayacaktı.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv