Her gün ayrı bir ukalalık…

Hoegaarden Rosée

H

Belçikalı bira üreticilerinden Breuwerij van Hoegaarden’ın nereden bakarsanız bakın tarihi enteresandır.

BELÇİKA’NIN TEKEL BİRASI

Ülkemizde Hoegaarden olarak bilinen Hoegaarden Wit Blanche, tarifi 15. yüzyıla kadar dayanan bir bira. Curaçao kolonisinden gelen maydonoz ve portakal kabukları kullanılarak yapılan bu bira, aslında o zaman Hollanda’nın parçası olan Belçika’da kendine has buğday birasının popüler olma sebeplerinin başında yer alıyor. Öyle ki 18. Yüzyıla geldiğimizde Hoegaarden köyü dev bir bira imalathanesine dönüşmüştür.

Ancak 1957 yılında son Hoegaarden üreticisinin de kepenk kapadığını görüyoruz. Altmışlı yılların sonunda Pierre Celis tarafından tekrar yaratılan Hoegaarden ve 1400’lü yıllardan gelen bira tarifleri Belçika’daki bira efsanelerinde anlatılacak kadar önemlidir.

Günümüzde InBev tarafından satın alınmış olan Hoegaarden hala aynı fabrikada üretiliyor. Lakin işin uzmanları Celis’in orijinal tadından eser olmadığını söylüyorlar. Yani Belçika için Hoegaarden Tekel Birası ise InBev bir Anadolu Efes, bir Mey. Şişe aynı olabilir ama tad tam tutmamış.

PEMBE WITBIER

Hoegaarden Rosée, Witbier stili bu biranın enterasan bir yan sürümü. Witbier için Belçika stili buğday birası diyebiliriz. Yüksek miktarda buğday ile bazen yulaf karıştırıp, maydonoz ve portakal kabuğu başta olmak üzere pek çok baharatla tamamlanıyor ve filtresiz olarak sunuluyor. Beyaz bira olarak da bilinen bu biralar bilhassa Amerika’da pek popüler.

Rosée, Hoegaarden’in Witbier formülü üzerine bir denemesi. %3 ila %4.5 arasında değişen alkol oranı size garip gelmiyorsa ahududu gazozu kıvamındaki tadı şaşırtacaktır. Hoegaarden Rosée, pembe renkli bir bira. Ahududu, domates ve greyfurt tatlarıyla biradan ziyade değişik bir kokteyl içiyormuş gibi hissetmenizi sağlıyor. Son derece rahat tüketilen bu tarz meyveli biralara “Adult Soda” da deniyor.

ALKOLLÜ GAZOZ

Değişik ve cins bir şey. Keyifsiz kısmı ise hafiften suni gelen şekerimsi tadı. Biraz sulu zırtlak. Elbette Paradox Heaven Hill gibi gırtlağınıza yumruk atan bir bira beklemiyorum ama şahsen bir şeyler içtiğimde de hissetmek isterim.

Saldırganlıktan uzak, hafif ve meyve suyu yerine içilebilecek bir bira Hoegaarden Rosée. Malesef bulunması oldukça zor. Hoegaarden bu birayı sadece benelux (Belçika, Hollanda, Lüksemburg) ülkelerine pazarlıyor. Ben Fransa’nın Hollanda’ya yakın bir yerlerinde içmiştim. Demek ki bu üç ülkeye yakın bir Cafe Leffe falan bulursanız şansınızı denemeye değer.

Ama bulamazsanız da çok üzülmeyin derim.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv