Her gün ayrı bir ukalalık…

Hafif Müzik İnsanı Gerer Ama Metal Mutluluktur

H

Ezelden beri derim: “Meditasyon beni geriyor” diye. Meğer sebebi müzikmiş.

Normal şartlar altında pek çoğumuz rahatlamak için hafif ve sakin müzikler dinleriz. Zira sakin ve “ruh okşayıcı” müziğin insanı daha mutlu edeceği ve daha sakinleştireceği düşünülür.

Doksanlı yılların sonlarında yaşanan satanist paniğini kaçınız hatırlar bilmem ama metalcilerin devleti yıkmak için örgütlenmiş bir grup kedi kesen manyak olduğundan neredeyse herkes emindi.

Biraz gürültülü ve biraz sert olunca müzik dinleyenlerin de psikopat olduğu var sayılıyor herhalde.

Oysa ki son dönemde yapılan bir dizi araştırma bunun tam tersine işaret ediyor.

Queensland Üniversitesi’nde yapılan ve Frontiers in Human Neuroscience’da yayınlanan detaylı bir araştırmaya göre özellikle heavy metal, sakinleşmek ve stresten arınarak ruh sağlıklarını muhafaza etmek isteyen insanlar için bire bir.

Metal Ruhunuzu İyİleştirir

Bahsi geçen araştırmanın kapsamında olarak 16 dakika aktif olarak siniri bozulan deneklere bunu müteakip 10 dakika boyunca sakinleşmek için istedikleri müziği dinlemeleri söylenmiş ve akabinde 10 dakika da sessizlik sağlanmış. Elde edilen verilere göre sakinleşmeyi en yüksek derecede sağlayan müzik türü Heavy Metal.

“Müzik ikiye ayrılır: Metal müzik ve diğerleri. Diğerleri ise beşe ayrılır…”

-Halil Saygın

Elbette ki bu araştırmanın benzer çalışmalarla desteklenmesi gerekiyor ama şu an eldeki veriler metalcilerin ruh sağlıklarının başka tür müzik dinleyen insanlara göre çok daha sağlam olduğu yönünde.

Dolayısıyla derdiniz meditasyonsa Enya değil de Kreator dinlemek daha mantıklı olabilir.

 

 

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv