Her gün ayrı bir ukalalık…

Häagen-Dazs Ne Demek?

H

Nasıl söylendiğinden bile tam olarak emin olamadığımız Häagen-Dazs günümüzde dünyanın en prestijli ve en bilinen dondurma markalarından biridir. Ancak bu garip isim ne demekir? Ayıp bir şey olmasın?

DANİMARKA DONDURMASI MI?

Häagen-Dazs dondurmaları yaygın inanışın aksine İskandinav kökenli değildir. Zaten sürekli soğuk olan İskandinav ülkelerinde bir dondurma uzmanlığı gelişmesini beklemek saçma olur.

1959 yılında Reuben Mattus tarafından New York’ta kurulan Häagen-Dazs aslında bir Amerikan firmasıdır. Aslen Polonyalı olan Mattus, babası 1921 yılında ölünce annesiyle birlikte Brooklyn’e yerleşmiş ve hali yazırda başarılı bir dondurma imalathanesine sahip olan amcasının yanında çalışmaya başlamıştır. 50’li yıllarda sektörde rekabet artınca yeni bir firma kurmaya karar veren ünlü girişimci, kaliteye odaklanmak ister. Bu fikrin pazarlama uzantısı olarak da Amerikalıların kulağına Avrupalı gelecek bir isim seçer firmasına.

SAVAŞA SAYGI

Rivayete göre Reuben Mattus, yahudi olduğu için ve Danimarka’lılar ikinci dünya savaşında yahudileri koruduğu için firmasına Danimarka dilinde bir isim vermiştir. Oysa ki bu tam doğru değildir.

Gerçekte Häagen-Dazs hiçbir şey demek değildir. Tamamen uyduruk bir kelimedir. Reuben Mattus’un kulağa Danimarkalı gibi gelen bir isim uydurmaya çalıştığı doğrudur ama aslında bakarsanız bahsi geçen dilde ä harfi zaten kullanılmaz.

Bu enteresan pazarlama stretejisi işe yaramıştır. Günümüzde pek çok müşteri Häagen-Dazs markasını Avrupalı zanneder. Bu açıdan bizdeki YUMATU markasının Japon kökenli sanılmasına benzetebiliriz olayı.

Häagen-Dazs, 1980 yılında başka bir Amerikan dondurma firması olan Frusen Glädjé alehine dava açmıştır. Richard Smith tarafından kurulan Frusen Glädjé, bu davada Häagen-Dazs’ın pazarlama taktiğini çalmakla suçlansa da Häagen-Dazs davayı kazanamamıştır. Zira Häagen-Dazs aksine Frusen Glädjé, yanlış yazılmış olsa da İsveççede “Donmuş Zevk” anlamına gelir.

Häagen-Dazs ise hiçbir şey demek değildir.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv