Her gün ayrı bir ukalalık…

ELVIS BESTECİ DEĞİLDİ

E

8 Ocak 1935 senesinde Tupelo’da dünyaya gelen Elvis Aron Presley muhtemelen günümüzde kullanılan anlamda ilk rock yıldızıdır. “Rock and Roll Kralı” ya da kısaca “Kral”, nispeten kısa süren kariyeri boyunca 3 Grammy ödülü kazanmakla kalmamış, 600 milyondan fazla satarak dünyanın en çok dinlenen sanatçılarından biri olmuştur.

 

İlk kaydını 1953 yılında yapan Presley, Rock and Roll müziğinin popülaritesinde büyük bir rol oynamış olmasına karşın yaygın inanışın aksine, bir bestekar veya müzik teorisyeni değildir.

ARANJÖR ELVIS

Elvis Presley’in icra ettiği eserlerin ciddi bir kısmı ya eski folk şarkılarının ya da daha önce başka sanatçılar tarafından yazılmış eserlerin kendi tarzında yorumlanmış hallerinden oluşur. Bu bağlamda Elvis’in, besteci olmamasına rağmen oldukça ciddiye alınması gereken bir aranjör olduğu söylenebilir.

Eserlerin yeniden yorumlanması dışında Elvis, yer yer sözlere de müdahale ederdi. Kendine has Rock and Roll tarzı eğlenceli öğeler içerir. Elvis’e göre müzik hep eğlenceli olmalıydı. Tam olarak da bu nedenle eski şarkıların Elvis yorumları genelde daha hareketli ve dans etmeye daha uygundu.

HAYIR OLAMAZ

Bu noktada Elvis hayranları protesto edebilir. Koskoca kral nasıl olur da hiç şarkı yazmamıştır? Üstelik bazı şarkılarında yazar olarak ismi varken…

Elvis Presley’in kariyeri boyunca bazı şarkılarında yazar olarak gözüktüğü doğrudur. Bunların arasında Love Me Tender, All Shook Up, I Didn’t Make It On Playing Guitar, Let Me gibi neredeyse sanatcıyla özdeşleşmiş şarkılar da vardır.

Ancak gerçekte bu şarkıların ne kadarını Elvis’in yazdığını bilemiyoruz. Menejerlerinin de baskısı ile bir besteci Elvis’e şarkı verirken yazarlığı da Elvis’le paylaşmak zorunda kalıyor ve böyle bir kontrata imza atıyordu. O dönemde pek çok bestekar bu nedenle Elvis’e şarkı vermekten kaçınmıştır.

“I Will Always Love You”nun bestecisi Dolly Parton da bunlardan biridir. Elvis şarkıyı çok istemiş olmasına rağmen Parton eseri Elvis yazmış gibi gözükmesin de ünlü sanatçıya vermek istememiş. Şarkı yıllar sonra Whitney Houston’a yar olmuştur.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv