Her gün ayrı bir ukalalık…

Eınsteın Matematikten Çakmadı

E

Matematikten çakan her gencin imdadına yetişen pek mühim tarihi gerçek olarak bilinir dünyaca ünlü bilimadamı Albert Einstein’ın lisede matematikten sınıfta kalması.

“Evladım Fatih senin yaşında İstanbul’u aldıydı!”nın kontrasıdır “Anne ama Einstein da kalmış matematikten!” Yıllardır bunu bahane eden öğrencilere kötü, bu bahaneyi yiyen ebeveynlere ise şahane bir haberim var bugün.

OLUR MU ÖYLE ŞEY YAHU?

1879 yılının Mart ayında Almanya’nın Ulm şehrinde dünyaya gelmiş olan Einstein, pek çok başarısının yanında belki de en çok görelilik teorisi (izafiyet teorisi) ile tanınır.

Okula her normal öğrenci gibi 7 yaşında Münih’te başlamıştır. Ancak ünlü bilimadamının 9 yaşında orta seviye bir öğretim kurumu olan Luitpold-Gymnasium’a yazıldığını ve daha 12 yaşında kalkülüs öğrenmeye başladığını görüyoruz.

TÜM FEN DERSLERİNDE İYİYDİ

Albert Einstein’ın sorunu sözel derslerleydi, matematikle değil. Bunun da sebebi Einstein’in diğer dersleri becerememesi değil, dönemin Alman eğitim sistemiydi. Öğrencinin en iyi olduğu alanı tespit edip oraya abanmak üzerine kurulan sistem yüzünden küçük Albert, tarih, coğrafya, edebiyat ve müzik gibi dersleri adam gibi alamamış ve kendisini bu konularda geliştirememiştir.

Yine de müziğe de kabiliyeti olduğunu biliyoruz. Annesinin ısrarı ile keman dersleri almış, son derece de başarılı olmuştur.

Akademi GiriŞ Sınavları

Albert Einstein, 1895 yılında İsviçre’nin Zürih şehrindeki dünyaca ünlü Federal Politeknik Akademisi’nin sınavlarına girdi. Normalde akademiye giriş yaşı 18 olmasına karşın o, 16 yaşındaydı. Bu giriş sınavında sayısıldan şov yapan Albert, malesef sözelden başarılı olamamış ve okula alınmamıştır. Fransızca’dan performansı özellikle yerlerde sürünmektedir.

Ne var ki bir sene sonra, 1896’da sınavlara tekrar girmiş ve bu sefer başarılı olmuştur. Hatta aynı sene yaptığı çalışmalar ileride geliştireceği görelilik teorisinin temellerini atmıştır.

Notları Tersine Çevirdik

Ünlü bilim adamının lisede matematikten kaldığı iddiasının nereden çıktığı tam olarak belli değildir. Sağlığında da bu iddia ortaya atılmış ve bizzat Einstein tarafından yalanlanmıştır.

Olası bir sebep Akademi’nin sınavlarına çalışırken 1896 yılında Aargau’da okuyan Einstein’ın notlarının milli eğitimde yapılan bir sistem değişikliğine kurban gitmiş olmasıdır.

O döneme kadar Almanya’da notlar 1 ve 6 arasındaydı. 1 en yüksek not, 6 ise en düşük not olarak kabul ediliyor, 6 alanlar sınıfta kalıyordu. Einstein’ın Aargau’da okuduğu 1896 yılında sistem değiştirilmiş, 6 en yüksek not, 1 de kalma notu olmuştur.

Einstein’ın matematik karnesi 1’lerle dolu olduğu için sistemdeki bu değişikliği bilmeyenler lisede matematikten sürekli çakmış olduğunu sanabilir elbette.

Ama malesef Einstein matematikten hiç sınıfta kalmamıştır. Başarısız olduğu tek sınavda da sözelden çakmıştır.

Dolayısıyla matematiğinizin kötü olması bir gün görelilik teorisini bulabileceğiniz anlamına gelmez.

Aslında muhtemelen tam tersi.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv