Her gün ayrı bir ukalalık…

EFES PİLSEN

E

Bu kadar bira muhabbeti yaptıktan sonra artık sıra ülkemizin varsayılan ayar birasına gelmiştir diye düşünüyorum. Sonuçta her konuda ukalalık yapacaksak, kimse kurtulmamalı.

İLK BİRAMIZ

Muhtemelen bu yazıyı okuyan herkes için özel bir biradır Efes Pilsen. Bizim zihnimizde bira kelimesi ile özdeşleşmiş Türk birasıdır o. Günümüzde bile yeni biraları tadardan “Enteresan ya ama bira gibi değil” dememizin sebebi Efes Pilsendir. Aslında bira gibi değil demek istemiyoruz. Efes gibi değil demek istiyoruz. Belki bir Selpak ya da Çiklet değildir ama çok da uzak değildir bira ile özdeşleşmekten sevgili Efes Pilsen.

Çok sevdiğimiz ve “İşte Türk birası!” diye herkese gururla gösterdiğimiz Efes Pilsen Türkiye’de üretilmesi dışında pek de Türk bir bira değildir. Elbette ki bir biranın Türklük oranını ölçme formülü yok. Ama bahsettiğim Efes Pilsen’in bira aile ağacındaki yeri.

Bildiğimiz sevdiğimiz klasik Efes Pilsen alkol oranı yaklaşık %5 civarında olan Alman Pilsener türünde bir biradır.

ALMAN BİRASI MI?

Genelde Pilsner olarak yazılan ve Almanya’da kısaca Pils diye anılan bu tür biralar ismini günümüzde Çek Cumhuriyeti sınırları içinde kalan Pilsen şehrinden alır. O dönemde Avusturya sınırları içinde Bohemia’nın bu şehrinde aslında 1295’ten beridir bira üretilmektedir. Ancak günümüzde Pilsen olarak bilinen bira türü büyük ölçüde on dokuzuncu yüzyılda gelişmiş kabul edilir.

Pilsenin mucidinin kim olduğu tartışmalıdır. Pek çok üreticinin emeği geçmiş olsa da son halini muhtemelen Bavyaralı üretici Josef Groll’a borçludur.

Bu biranın alt türlerinden olan Alman Pilsener diğer türlere göre tatlılık oranı daha az bir biradır.

ANADOLU EFES

Günümüzdeki haline 1969 yılında dönüşen Anadolu Efes küçümsenecek bir marka değildir. Türkiye pazarının neredeyse tamamına hakim olan Anadolu Efes, Avrupa’nın altıncı dünyanın en ise on birinci en büyük bira üreticisidir.

Bu dev üreticinin amiral gemisi konumunda olan Efes Pilsen ise tahmin ettiğiniz gibi ortalamanın hafif üstünde ama biraz kişiliksiz bir Alman Pilsener. Söylenecek fazla bir şey yok. Almanyada yüz yıllardır geçerli olan bira yasalarının etkisi buraya da yansımış. Varyete az olunca, lager de herkesin hoşuna giden kendi halinde sakin bir bira olunca zaten kadim bir bira kültürü olmayan Türkiye’ye pazarlanacak en iyi bira da Efes Pilsen oluyor.

İYİ ÇOCUK YA…

Ama fazla üzülmeye de gerek yok. Bir Pilsener için ortalamanın üzerinden olmak hiç fena bir özellik değil zira dünyada en popüler olan bira türünün bu olduğunu söyleyebiliriz. Efes Pilsen de temiz görüntüsü, parlak sarı rengi ve tatminkar köpüğü ile hayal kırıklığına üğratmayan bir Pilsener.

Şerbetçiotunun hakim olduğu tadı biraz tahmin beklenenden biraz daha tatlıdır. Yudumun sonunda ise saldırgan olmayan bir acılık bırakır.

Hani bazen bir arkadaşınızın nasıl olduğunu sorarlar da heyecanlanırsınız “Oooo..  Çok baba adamdır!” dersiniz ya… İşte Efes Pilsen o bira değil. Efes Pilsen daha ziyade “İyi çocuktur ya…” diyeceğiniz arkadaşınız.

Hiçbir zaman yanlış bira seçimi değil. Ama bazen doğru bira olmayabilir.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv