Her gün ayrı bir ukalalık…

Duvel

D

Anadolu Efes zamanında harika bir kampanya yapmış Türk müşterisini yeni ve değişik biralara yönlendirme adına. Barda bira içtiğinizi gören eli yüzü düzgün bir kızımız tableti ile birlikte yanınıza geliyor ve size kişilik testi yapacağını söylüyor. On tane falan soru soruyor ve bu sayede kişiliğinize en uygun birayı bulacağını iddia ediyor. Sizin de hem vaktiniz var hem de bu muhabbetin nereye gideceğini merak ediyorsunuz.

SORUNUN CEVABI

Sevimsiz de bir gün… “Acaba kişiliksiz miyim ben?” diye düşünmeden edemiyorsunuz. Uzun zaman da olmuş ÖYS’den beridir. Özlemişsinizdir. Sor bakalım…

Ciddi bir hesap akabinde cevap veriyor hanım kızımız. “Kişiliğinize en uygun bira Efes Özel Seri” diyor. “İçmek ister misiniz?”

Siz de biraz düşünüyorsunuz. Çünkü bir sonraki bira bedavaysa fena fikir değil aslında. Ama belli ki bedava değil ve sizin için bahsi geçen bira ancak bedavaysa değerli. Wild River’ınızdan bir yudum alıp. “Yok…” diyorsunuz. “Almayayım…” Paniğe kapılıyor beriki… Ve diyor ki “O zaman Duvel?”

“Hmmmm.”

HMMMM

Türkiye’ye gelen “yeni biralar” arasında artık eski toprak muamelesi görmeye başlamış ve nedense çok da hatırlanmayan ve yüzüne bakılmayan Duvel, aslında Belçika’lı Brouwerij Duvel Moortgat’ın ünlü, amiral gemisi birasıdır.

“Duvel içince olan en kötü şey şişede daha az Duvel kalmasıdır.”

-Wim Coveliers

1871’de kurulan Brouwerij Duvel Moortgat’ın yirminci yüzyılı biraz olaylı. Doğal olarak üzerinden iki büyük savaş geçince bazı endüstrilerin kendine gelmesi zor oluyor. Birinci Cihan Harbi de ülkemizde tarih dersinde kolaylık olsun diye atlanan İkinci Dünya Savaşı da tabiri caiz ise boru değil.

Yetmişlerde batmanın eşiğine gelen Duvel Moortgat, bu dönemi ülkemizde de çok iyi bilinen Danimarka’lı üretici Tuborg’un dağıtıcısı olarak geçiriyor. Ancak seksenlerde kendine gelen üreticinin bu kendine gelme edimini gerçekleştirebilmesinin en büyük sebebi Duvel birası.

Şeytan Gibi Bira

İsmi daha ziyade Düyvel gibi okunan Duvel, Antwerp diyalektinde şeytan demek. Birinci Dünya Savaşı’nda kazanılan zaferi kutlamak için üretilen biranın orijinal ismi “Victory Ale”. Ancak %9 civarında alkol oranı ile dikkat çeken bu Belgian Strong Pale Ale’i içenler zamanında “Gerçek bir şeytan” anlamında “Nen echten duvel” dedikleri için önceleri lakabı olan Duvel biranın ismi olmuş zamanla.

Duvel, nispeten yüksek alkol oranlı Belçika Strong Pale Ale’lerinin en hası kabul edilir. Yoğun ve karmaşık tadı olan bu biraların en tehlikeli yanı keyifle deneyimlenebilecek kat kat aromanın arkasında sinsice saklanan alkoldür. Pek çok Belçika birası gibi değişik tatların içinde kaybolup sarhoş olduğunuzu anlamayabilirsiniz.

FIÇISINDAN İÇİNİZ

Altın sarısı rengi ve gereğinde dev köpüğü ile dikkat çeken Duvel sahip olduğu yoğun malt tadı sayesinde özellikle et ve balık yanında çok iyi gider. Balık olarak da Somon benzeri yağlı bir şey tavsiye olunur.

Elmadan karabibere uzanan tat yelpazesiyle kompleks ve ilgilinizi hak eden bir bira bu. Belgian Strong Pale Ale denildiğinde bununla yarışabilecek fazla bira yok.

Belki Delirium belki Piraat…

Ama sorarlarsa “Nasıl bir biradır Belgian Strong Pale Ale?” diye,

“Şekilde görüldüğü üzere!” diyerek işaret edebilirsiniz. Tıpkı Tripel Karmeliet gibi, fıçıda bulursanız kaçırmayın derim.

Sana da geleceğiz Wild River…

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv