Her gün ayrı bir ukalalık…

Double Hop Monster

D

İsminin sevimliliğinden olsa gerek Greene King’in Double Hop Monster’ı uzun zamandır denemek istediğim bir biraydı. Şans eseri köşedeki hamburgercide buluvermem yaşadığım yeri sevmemin sebeplerinden biri sanırım.

Greene King, İngiltere’nin en büyük bira üreticisi. 1799 yılında Benjamin Greene tarafından kurulan Greene Brewery, 1887’de William King’in şirketi ile birleşince ortaya Greene King çıkmış. Sürekli küçük ama kaliteli üreticileri satın alan şirket günümüzde kendisine ait 3200 pub ve otel işletiyor.

HİLECİ ÜRETİCİ

Ününe karşın çok da sevilen bir üretici olduğu söylenemez. Ticari gücü ile daha küçük rakiplerini sürekli elemesi yüzünde İngiltere’de zaman zaman Greedy King diye de anılıyor Greene King. Benim Double Hop Monster merakım ise bu ünlü IPA’in 2004 yılında CAMRA’nın Great British Beer Festivalinde Bitter kategorisinde altın, İngiltere’nin en iyi birası kategorisinde de gümüş madalya kazanmış olmasından kaynaklanıyor.

Asıl önemli olan ödüllerin kendisinden ziyade Double Hop Monster’ın bu ödülleri haketmediğini iddia edenlerin zamanında çıkardığı yaygaraydı. Rivayete göre Greene King hile yapmıştı.

Dolayısıyla merak ederdim hep, iyi bir bira mı bu, kötü bir bira mı diye.

SONUÇ?

Farklı günlerde bir kaç kere denedikten sonra diyebilirim ki…

“Eh işte…”

Double Hop Monster bir IPA. Tadı açısından baktığımızda da klasik bir İngiliz IPA’i olduğunu söyleyebiliriz. İngiliz IPA’leri Amerikan IPA’lerine göre daha yumuşak, daha sakin ve daha çok değişik tadlar barındıran biralar.

Bunun iki tane sebebi var. İngiliz IPA’leri temelde askerler için üretilmiş. Ancak IPA doğası itibari ile yüksek alkollü bir bira türü olduğu için subaylar askerlerin sarhoş olmasından şikayet etmeye başlamışlar. Böylece askerlere özel sulandırılmış IPA üretilmeye başlanmış. İkinci sebep ise vergi kanunları nedeniyle biralardaki alkol oranlarının dolaylı olarak sınırlanması.

Yüzde sekize yaklaşan alkol oranı ile Double Hop Monster bir İngiliz IPA’i için son derece yüksek alkollü bir canavar gerçekten. Bu nedenle yudumlayınca saldırgan bir tat bekliyor insan. Ancak böyle bir durum yok.

Altın renkli bir bira bu. Burnunuza malt ve hafif bir limon kokusu geliyor ama şetbetçiotu elbette mevcut. Kesinlikle standart bir İngiliz IPA’inden daha sert. Ne var ki o hafif acı tadı kısa sürede yok oluyor. Sonu bira sulu zırtlak.

İYİ ÇOCUK

Canınız IPA istediğinde daha iyi bir seçenek yoksa çekinmeden ısmarlayabileceğiniz, Amerikan IPA’lerine geçişte yardımcı olabilecek bir bira Double Hop Monster. Gayet güzel ve düzgün bir IPA olmasına karşın bir tek boyutlu, tekdüze bir bira. Heyecan verici bir özelliği yok.

Ödülü haketmiş mi bilemeyeceğim. Belki de o sene bütün takımlar dandik oynadığı için şampiyon olmuştur Bursaspor.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv