Her gün ayrı bir ukalalık…

Dolu Ne Kadar Büyük Olur?

D

Pek çok gündeme gelmese de doğa ananın en yıkıcı afetlerinden biridir dolu. Gökyüzünden yuvarlak buz tanelerinin yağması şeklinde oluşan bu garip yağış türünde taneler çevreye ağır zarar verecek kadar büyüyebilir.

Boyu Önemlİ

Dolu, pek çok fırtınada meydana gelebilir ancak genelde o kadar küçük olur ki yere ulaştığında zararsızdır. Ancak tanelerin çapı bir buçuk iki santimin üzerine çıktığında hakikaten tehlike arz eden durumlar meydana gelir. Dolunun vereceği zarar ise tanelerin büyüklüğü ve hızıyla alakalıdır.

Genelde yazın daha sık meydana gelen dolu yağışı sırasında en büyük risk dışarıda duran otomobillerdir. Bu nedenle dolu yağışı sırasında korunmak için otomobillerin içine girmek bayağı saçma olacaktır.

“En fazla ne kadar büyür bu?” derseniz… Öyle çok net bir sınırı yok ve pek çok faktöre bağlı. Dolu tanesi defalarca gökyüzüne yükselip defalarca donarak katman katman büyür. Rüzgarın kaldıramayacağı kadar ağırlaşırsa yer yüzüne düşer. Dolayısıyla rüzgar dolunun büyüklüğü konusunda ciddi bir faktördür.

Dünyanın en büyük dolu taneleri 23 Temmuz 2010 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney Dakota eyaletinde görülmüştür. O günkü dolu yağışında tanelerin yarıçapları 20 cm.’ye kadar çıkmıştır.

Dünyanın en ağır dolu taneleri ise 14 Nisan 1986’daki bir dolu yağışında Bangladeş’te kaydedilmiştir. O gün Bangladeşliler tanesi bir kilodan ağır dolu taneleriyle tanıştılar.

SÜRAT ÖLÜMDÜR

Dolu tanelerinin düşüş hızlarını hesaplamak oldukça zordur. Zira sandığımızın aksine çok da düzgün şekilleri yoktur. Ancak 1 cm. çaplı dolu tanelerinin aşağı yukarı saatte 35 km. hızla düştüğünü söyleyebiliriz. 8 cm. çapındaki bir dolu tanesi ise aşağı yukarı saatte 180 km. hıza ulaşarak oldukça tehlikeli olabilir.

Elbette ki gökten daha büyük buz parçaları da düşebilir ancak bunlara meteor diyoruz. Kafamıza düşen bir buz parçasına dolu tanesi dememiz için uzaydan gelmiyor olması gerekiyor.

Dev dolu yağmaya başlarsa en iyi önlem muhtemelen köprü benzeri sağlam yapıların altına saklanmak veya evden çıkmamak. Evde ise pencerelerden uzak durmak yapılabilecek en iyi şey.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv