Her gün ayrı bir ukalalık…

Dazed And Confused Aslında Kimin Şarkısı?

D

“Rock müziği tarihinin belki de en meşhur şarkılarından olan Dazed and Confused’un durumu o kadar karışık ki mahkemeler bile işin içinden çıkamıyor.” diye bir gazete başlığı olabilir. Ya da…

Bakın O Şarkı Kimin Çıktı

İlk ve bariz cevap elbette Led Zeppelin. Ünlü grubun 1969 tarihli ilk albümünün A yüzünde son şarkı olarak karşımıza çıkar “Dazed and Confused”. Albümün orijinal yayımında şarkıyı yapan sanatçı Jimmy Page olarak gözükmektedir.

Ancak daha sonra Jimmy Page’in kendisinin ifade ettiği üzere şarkının sözleri Robert Plant tarafından yazılmıştır.

O zaman kolay çözdük işi değil mi? Değil…

Dikkatli kulaklar kolaylıkla fark edebileceği gibi “Dazed and Confused”un solosu biraz Yardbirds’ün “Think About It” şarkısının solosunu andırır. Bunun da açıklaması çok kolay bir sebebi var.

YARDBIRDS MESELESİ

Jimmy Page eski grubu Yardbirds aslında “Dazed and Confused”u Led Zeppelin’den önce 1967 tarihinde turnedeyken repertuarına eklemiştir. Şarkının bu versiyonunda sözlerin farklı olduğu söylenir.

Söylenir diyorum çünkü Yardbirds “Dazed and Confused”un resmi bir albüm kaydını hiçbir zaman yapmamıştır. Page, bu şarkı için yazdığı soluyu “Think About It”i kaydederken kullanmış, sonra da “Think About It”in solosundan şarkının Led Zeppelin versiyonunu yazarken faydalanmıştır.

30 Mart 1968’de Epic Records grubun New York konserini kaydederek canlı bir albüm çıkarmaya çalışmış ancak ancak Yardbirds kayıtları beğenmeyince Dazed and Confused’un içinde olduğu bir Yardbirds albümü işi de suya düşmüştür.

Dazed and Confused’un Yardbirds versiyonu günümüzde hafif efsane bir eserdir. Bilinen çok az kaydı vardır. Bu kayıtlar albüme basılmaya çalışıldığında da Jake Holmes çok sinirlenmiştir.

EY JAKE HOLMES! SEN KİMSİN YA?

Adamın sinirlenmesi doğal. Zira “Dazed and Confused”un asıl bestecisi Jake Holmes’dur. Şarkı, sanatçının 1967 tarihli “The Above Ground Sound” albümünde yer alır. İşin komiği Holmes bu şarkıyı bestelerken Yardbirds’den esinlenmiştir.

Jimmy Page’in şarkıyı ilk defa nerede duyduğuna dair çeşitli tahminler olsa da pek çok müzik tarihçisi 1967’nin Ağustos ayına odaklanır. Yardbirds bu tarihte New York’ta bir konser vermiş, Jake Holmes da ön grup olarak çıkmış, “Dazed and Confused”u da çalmıştır.

Page, önce Yardbirds sonra da Led Zeppelin için şarkının aranjmanını ciddi bir şekilde değiştirdiyse de asıl besteci Jake Holmes’dur. Jimmy Page düpedüz, utanmadan şarkıyı çalmıştır.

Ayıp Olmuyor Mu Arkadaşlar?

Holmes, seneler sonra, 1980’de Led Zeppelin’e bir mektup gönderecek basitçe “En azından ismimi yazsanız ortak yaptık diye…” mealinde serzenişte bulunduğunu ama herhangi bir cevap alamadığını söyler.

Nihayet sanatçı, 2010 yılında Jimmy Page ve Led Zeppelin’e karşı dava açmış, 2011 yılında tarafların halka açıklanmayan bir anlaşması sonucunda dava düşmüştür.

Bugün “Dazed and Confused”un içinde bulunduğu kayıtlarda eser sahibi “Jimmy Page; Jake Holmes’dan esinlenerek” yazar.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv