Her gün ayrı bir ukalalık…

ÇİNLİLER AYNI ANDA ZIPLARSA DEPREM OLMAZ

Ç

Nereden çıktığı tam olarak belli olmayan ama ölümsüz bir geyiktir “Zıplayan Ejderha” operasyonu. Güya Mao döneminde son çare olarak yapılmış olan bu plana göre tüm Çin nüfusu aynı anda zıplayacaktır. Bu sayede oluşan şok dalgası yüzünden Amerika’da deprem olacak ve Kaliforniya batacaktır. Böylece de… Bilemiyorum; herhalde Çinliler mutlu olacaklardır.

KIRMIZI DÜĞME

Seksenlerin ciddi bir kısmını “Kırmızı düğmeye basarlarsa dünya 11 dakikada yok oluyor” korkusuyla geçiren neslimizin güya CIA raporlarından çıkan zıplayan ejderha operasyonuna çok rağbet etmediğini gururlar söyleyebiliriz. Yine de “Lan ya zıplarlarsa…” gibi bir fikir her zaman kalmıştır toplumsal hafızamızda. Hakikaten ya herkes zıplarsa.

En son yapılan nüfus sayımlarına göre dünyanın nüfusu 7 milyar civarındadır. Bunun 1.5 milyar kadarı Çin’de olduğu için Çin dünyanın en kalabalık ülkesi konumunda. 1.5 milyar kişi aynı anda zıplarsa büyük bir enerji aktarımı olacağı malum. Ama her şey izafi tabi..

SALLA ÇİNİ

Soruyu basitleştirelim ve abartalım heyecanlı olsun diye. Çin’i sallayın tüm dünya nüfusunu aynı yere toplayıp zıplatalım. Bakalım ne oluyor…

Yedi milyar insanı nasıl aynı bir araya toplayacağımız ve zıplamayı nasıl koordine edebileceğimiz durumunu geçiyorum bir kalem. Yapabildik ve herkes aynı anda zıpladı diyelim.

Herkes yan yana durup aynı anda zıplarsa hem zıplarken hem de yere düşerken gerçekten müthiş bir enerji aktarımı oluyor. Kolaylık olsun diye herkesin en az yarım metre zıplayabildiğini var sayarsak ortaya bahsettiğimiz enerji binlerce ton TNT dengi bir enerji. Korkunç değil mi?

Korkunç elbette.

Kime Göre Neye Göre

Burada sıkıntı kütle aslında temelde. Bütün insanların kütlesini alsak bile dünya hepimizin yaklaşık on trilyon katı bir kütleye sahip. El birliği ile olsa bile böyle bir şeyi oynatmak bayağı zor. Tepimiz tam olarak aynı noktaya zıplasak belki spektaküler bir sonuç çıkabilir ama yedi milyar insan aynı anda zıplarsa bile dünya maalesef bir atom boyundan az hareket ediyor.

Bir başka değişle sakin olmakta fayda var. Çinliler olur da herkese çok sinirlenir ve aynı anda zıplamaya karar verirlerse deprem falan olmuyor, merak etmeyin.

Çin’de toplandıkları yerde çok ama çok ses çıkıyor sadece. Çin’de değilseniz sorun yok yani. Çin’deyseniz de kulak tıkacı takarsınız.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv