Her gün ayrı bir ukalalık…

Çin Seddi Uzaydan Gözükmez

Ç

Uzay… Son sınır. Ve ilkokuldan bir arkadaşımın ismi.

İyi çocuktur Uzay. Ama mevzu bu değil şu anda. Mevzu Çin. Özellikle Çin Seddi.

Ortaokul tarih atlasımın iddia ettiğine göre Çin Seddi, Çinlilerin Türklere karşı yaptığı dev bir duvar. Yine de bizi durduramamış, zira haritada gördüğümüz kadarı ile Çin Seddini geçip durmuşuz. Enteresan adamlarız kanaatimce.

KOCAMAN BİR DUVAR

Normal şartlar altınca Çin Seddi ya da 長城, tüm uzantıları ve teferruatıyla, 21000 km.’den büyük bir sur. Pek çok kitapta yazdığı üzere de uzaydan çıplak gözle görülebilen tek insan yapısı.

Malesef dünyanın ilk Çinli astronotu Yang Liwei, uluslararası uzay istasyonuna çıkınca büyük bir sürprizle karşılaşmıştı. Evet… Bildiniz. Çin seddi uzaydan gözükmüyor.

Aşağıdaki fotoğraf 180mm.’lik bir zoom objektifle uluslararası uzay istasyonundan çekilmiştir. Burada bile Çin Seddi’ni ancak hayal meyal görebiliyoruz. Temel sorun, Çin Seddi’nin son derece dar olması. Buna doğa şekillerini de takip ediyor olması eklendiğinde gerçekten çıplak gözle görülmesi çok zor oluyor. Aydan görülmesi ise neredeyse imkansız.

Çin seddi ancak çok iyi hava koşullarında çok alçak yörüngeden ve kısmen gözükür. Ancak uzaydan çok daha rahat gözükebilen insan yapısı objeler vardır.

Büyük şehirler, özellikle geceleri komple ışıklandırıldıkları için uzaydan çok daha rahat gözükürler.

Bir başka değişle uzaydan İstanbul’u görmek, Çin Seddi’ni görmekten çok daha kolaydır. Yine kazandık!

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv