Her gün ayrı bir ukalalık…

ÇALKALANMIŞ, KARIŞTIRILMAMIŞ MARTINI OLMAZ

Ç

Az biraz James Bond seyreden her genç Martini içme gazına gelebilir. Çünkü James Bond nerede ne içileceğini çok bilen karizmatik bir abidir değil mi? Martini içmeyi de en iyi James Bond bilir o zaman… James Bond Martini’sini nasıl içer?

SHAKEN NOT STIRRED

Türkçemize “Çalkalanmış, karıştırılmamış!” diye çevrilen bu Martini içme yönteminin tamamen James Bond’a özgü olduğunu hemen belirtelim. Martini içmenin raconu, adabı falan varsa o çalkalatarak içmek değildir. Gittiğiniz restoran veya barda Martininizi “Çalkalanmış, karıştırılmamış” isterseniz barmen en iyi ihtimalle James Bond hayranı olduğunuzu anlayarak size sempati duyarak acır.

“Çalkalanmış, karıştırılmamış!” tabiri ilk defa 1956 tarihli Diamonds are Forever isimli romanda karşımıza çıkar, ancak ana karakter James Bond bu kelimeleri ilk defa 1958 tarihli, altıncı James Bond romanı Dr. No’da sarfeder. Tam olarak “Shaken but not stirred” yani “Çalkalanmış ama karıştırılmamış” der.

Dr. No, Ian Fleming’in altıncı James Bond romanı olmasınına karşın 1962 tarihinde Sean Connery’nin başrolunu oynadığı aynı adlı film vasıtasıyla sinemaya aktarılan ilk James Bond hikayesi olma özelliğini taşır. Bu nedenle zannederiz ki Bond en baştan beridir Martiniyi böyle içiyor.

İşin ilginci Dr. No’nun film uyarlamasında Bond’un bu şekilde Martini ısmarladığını kendi ağzından duymayız. Filmin baş kötüsü Dr. No, James Bond’a bu şekilde ikram eder Martiniyi. Böylece onu ne kadar iyi tanıdığı konusunda hava atar bir nevi.

Filmlerde James Bond’un ilk kez bu kendi ağzıyla bu şekilde Martini ısmarladığına 1964 tarihli Goldfinger’da şahit oluruz.

OLMAZ ÖYLE

Genelde Martini ve benzeri kokteylleri çalkalamak kötü bir fikirdir. Alın size kokteyllerle ilgili temel kurallardan biri:

“Şeffaf kokteyller karıştırılır, opak kokteyller çalkalanır.”

Çünkü şeffaf kokteyli çalkalarsanız, kristalimsi berrak görünümü kaybolur ve bardağın içindeki sıvı bulanıklaşır. Martini’nin olayı bu değildir. Ayrıca çalkalanan Martininin buzu kırılacak ve ufak buz parçaları bardağın tepesine doğru çıkarak içkinin görüntüsünün iyice içine edecektir.

Doğrusu Martiniyi karıştırmaktır. Martini, tercihen uzun saplı ve paslanmaz çelik bir bar kaşığı ile karışır. Kaşık, diklemesine bardağın kenarıyla buzun arasına indirilir. Daha sonra bir elle bardak yavaşça döndürülürken bir elle de kaşık yukarıya be aşağıya hareket ettirilir. Bu işlem çok sertçe yapılmaz. Bardağın dışı neredeyse donmuş hale geldiğinde Martinimiz hazırdır.

NEDEN IAN FLEMING, NEDEN?

Ian Fleming, lendisi de bir Martini hayranı olmasına rağmen bu acaip Martini içme stilini tamamen uydurmuştur. Kendi ifadesine göre kahramanı James Bond’a kendine has bir Martini içme stili vermek istemiş ve aklına gelen ilk şeyi yazmıştır.

Martini tariflerinizi James Bond romanlarından almayınız. İğrençtirler…

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv