Her gün ayrı bir ukalalık…

BUG KAVRAMINI KİM BULDU?

B

Elektronik ve bilgisayar aleminde yazılım veya donanım hatalarına “Bug” denir. Ancak bu kavramın nereden çıktığına dair söylentiler çeşitlidir.

Bug kelimesi İngilizcede böcek anlamına gelse de etimilojik kökeninde sinir bozuculuk anlamı vardır. Orta İngilizce “Bugbear” kelimesinin kısaltılmış hali olan “Bugge”dan gelir. Bu kelime de aslında İskandinav dillerinde “Büyük” anlamına gelen eski bir kelimeden türemiştir.

Böcek

Konuyla ilgili en popüler şehir efsanesi kelimenin kökeninin Amerikan Donanmasındaki Amiral Grace Hopper ile ilgili bir hikaye olduğudur. Lakabı Amazing Grace olan Amiral Grace Hopper, aynı zamanda bir bilgisayar mühendisiydi ve Harvard Mark 1 bilgisayarının il programcılarındandı. Grace Hopper gerçekten de bilgisayar bilimlerinde çok önemli bir insandır. İlk derleyicilerden birini yazmakla kalmayıp, high level programlama dillerinin temelini atmış, çalışmaları COBOL dilinin geliştirilmesini sağlamıştır. Bu nedenle kendisine “COBOL Teyze” de denir.

1947 yılında Virginia’da Harvard Mark II bilgisayarı üzerinde çalışırken birdenbire bilgisayarın anlamsız bir şekilde hatalı çalıştığını farketmiş, yaptığı incelemenin sonunda da devrelerin arasında sıkışan bir gece kelebeğinin bu soruna yolaçtığını görmüştür. Teknik olarak bir bilgisayar hatasının gerçekten bir böcekten kaynaklandığı enteresan bir durumdur bu. Dolayısıyla “bug” kavramının kökeni olarak gösterilir Grace Hopper.

Ne var ki hatanın gerçekten bir böcekten kaynaklanmış olması enteresan ve komik olsa da “bug” kavramının kökeni değildir.

BÖCEKSİZLİK DURUMU

Bug kavramının mekanik hata olarak kullanıldığını bildiğimiz ilk durum Baffle Ball isimli ilk tilt oyunudur. Reklamında hatasız olduğu “bug-free” yani “böceksiz” kavramı ile ifade edilmiştir. Bunun yanında ikinci dünya savaşında askeri teçhizatla ilgili hatalara Amerikan ordusunda “bug” denildiği bilinmektedir.

Hiçbirini kabul etmesek bile Isaac Asimov’un “I, Robot” isimli hikaye derlemesinde yer alan “Catch The Rabbit” isimli hikayede robotların yazılım hatalarına “bug” denmiştir.

Tüm bunlar 1947’den önce olup kavramın Grace Hopper’dan kaynaklanmadığını gösterir. Grace Hopper hikayesi eğlencelidir ama aslında bug kavramını kimin çıkardığı belli değildir.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv