Her gün ayrı bir ukalalık…

BOĞAZ DONMADI

B

Her kış, hava biraz soğuduğunda zamanında İstanbul Bogazı’nın donduğuna dair hikayeler hemen hortlar.

“Bu da bir şey mi? İnsanlar yürüyerek karşıdan karşıya geçmiş!” diye  heyecanla anlatılan hikayenin aslı olup olmadığını kestirmek aslında oldukça güç, zira konuyla ilgili yazılı kaynakların doğruluğu şüphe uyandırıcı.

BOĞAZ DONAR MI?

Temelde son derece güçlü ve farklı akıntılara ev sahipliği yapan İstanbul Boğazı’nın donması oldukça güçtür. Deniz suyunun tuzlu olması da donmanın gerçekleşmesini zorlaştıracaktır. Teoride İstanbul Boğazı’nın donması elbette imkansız değildir. Ancak iddia edildiği gibi tüm su kütlesinin donması çok ama çok zordur.

Bahsi geçen hikayelerde en çok atıf yapılan, 1954 yılında son derece çetin geçen kıştır. Ancak dönemin gazetelerindeki haberleri incelediğimizde aslında farklı bir şey olduğunu görüyoruz. 1954 kışında donan Tuna nehrinden Karadeniz’e sürüklenen büyük buz parçaları İstanbul Boğazına sürüklenmiş ve yer yer Boğaz’ı kapatacak kadar etkili olmuşlardır. Hürriyet Gazetesi o kış Üsküdar’dan Beşiktaş’a yürünebildiğini iddia eder.

TUNA NEHRİ AKMAM DİYOR

Gerçekte Boğazın veya Marmara Denizi’nin donması ile ilgili kayıtlara Doğu Roma İmparatorluğu döneminden itibaren rastlıyoruz. İstanbul Boğazı gibi Çanakkale Boğazı’nın donmuş olduğuna dair haberler de mevcuttur. Ancak uzmanlara göre bu haberlerin ciddi bir kısmı Tuna ve benzeri nehirlerden gelen buz parçaları yüzündendir.

Tuna Nehri, boğaza kıyasla nispeten sakin bir su akıntısı olması, tatlı suya sahip olması ve son derece soğuk bölgelerden geçiyor olması nedeniyle çok daha kolay donacaktır.

Tüm bunlar Boğazın hiçbir zaman donmayacağı anlamına gelmez ama, en azından 1954 kışında donmadığından eminiz.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv