Her gün ayrı bir ukalalık…

Boğalar Kırmızıya Sinirlenmez

B

Boğalarla ilgili yanlış bilgiler içerisinde muhtemelen en yaygını bu hayvanların kırmızı renkten nefret ediyor olduğu inancıdır. Rivayete göre kırmızı renk boğanın retinasını acıttığı için zavallı hayvan kırmızı objelere ister istemez saldırır. Elbette ki işin aslının bununla alakası bile yok.

Kırmızı renk ve boğa ilişkisi ülkemize özgü bir mevzu değil ve kuvvetle muhtemel boğa güreşlerinden kaynaklanıyor. Ancak öncelikle boğa güreşi dediğimizde neden bahsettiğimizi iyice belirtmek lazım.

Yaygın inanışın aksine boğa güreşi kavramı bize yurt dışından gelmemiştir. Anadolu’da özellikle Artvin civarında düzenli olarak yapılır. Ancak burada yapılan boğa güreşinden kasıt, boğaların birbirleri ile güreştirilmesidir. Bir matadorun boğa ile cebelleşmesi formatı ise Avrupa’dan çıkmadır.

GÜREŞ DEĞİL DÖVÜŞ

Bu tarz boğa güreşinin asıl ismi aslında boğa dövüşüdür. Matador elindeki pelerini sallayarak azgın bir boğayı kontrol etmeye ve yönlendirmeye çalışır. Usta matadorlar hareketleri ile boğaları zaman zaman kızdırıp zaman zaman sakinleştirebilirler. Bunu yaparken de kullandıkları en önemli araç ellerindeki kocaman pelerindir.

Kırmızı renk efsanesi de bundan kaynaklanıyor. Bahsi geçen pelerin genelde kırmızı olduğu için boğaların kırmızıdan nefret ettiği düşünülüyor. Oysa ki pelerinin kırmızı olması tamamen estetik bir seçim. Zira boğanın kırmızıya sinirlenmesi teknik olarak mümkün değil.

BOĞA RENK KÖRÜ MÜ?

Yukarıda anlattığım durumun farkında olan bazı kaynaklar boğaların renk körü olduğunu ve dolayısıyla siyah beyaz gördüklerini belirtiyor. Ancak bu da tam olarak doğru değil.

Boğalar renk görürler. Ama bizim gibi değil. Sığır familyasından bütün hayvanlar gibi boğalar da dikromattır. Yani gözlerinin içinde bizim gibi üç tip yerine iki tip koni hücre bulunur. İşin enteresanı eksik olan hücre türü tam olarak kırmızı rengi görmelerini sağlayan hücredir.

Yani boğalar kırmızıya sinirlenmek bir yana, kırmızıyı kırmızı gibi görmezler bile ve kuvvetle muhtemel başka bir renkle karıştırabilirler.

HAREKET YAPMA BANA

Boğaları sinirlendiren şey pelerinin rengi değil hareketidir. Ancak İspanyol matadorların 18. Yüzyıldan beridir kullandıkları “muleta” adındaki küçük pelerinler geleneksel olarak kırmızı olduklarından boğanın bu renge sinirlendiği gibi bir efsane oluşmuştur.

Gerçekte pelerinin rengi hiç önemli değildir. Boğanın önünde bir şeyler sallarsanız, o şeyin rengi ne olursa olsun aynı miktarda sinirlenecektir.

Hareket sevmez hayvan. Hareket yapana da hareketin kralını göstermek ister. Olay bu…

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv