Her gün ayrı bir ukalalık…

BİRA TEMİZLİĞİ

B

Biranın bardaktan mı şişeden mi içilmesi gerektiği her zaman tartışılan ciddi bir meseledir. Doğrusu her iki yaklaşımın da faydaları var.

ŞİŞE VEYA BARDAK

Özellikle lager türü karbonasyonu yüksek biraların düzgün bir şekilde bardağa konularak içilmesi her zaman daha faydalı ve daha sağlıklıdır. Bu şekilde biranın içinde biriken karbon salıverilecek ve zaman zaman hissettiğiniz şişkinlik hissi ortadan kaybolacaktır. Öte yandan şişeden lager içermenin de birayı soğuk tutmak açısından avantajı yadsınamaz. Zira lager soğuk içilmesi gereken bir bira türüdür.

Burada asıl sorun bardağın kendisi aslında. Birayı bardağa koydurmazsanız şişenin temiz olduğundan neredeyse emin olabilirsiniz. Ancak bardaktan keyifle bira içmek için bardağın temiz olduğundan emin olmalısınız.

Barda önünüze konan bardağın temiz gibi gözükmesi tam olarak temiz olduğu anlamına gelmez. Gerçekten temiz olmayan bir bardak ise biranın tadını etkileyecektir. Böyle bir şeyi kimse istemez.

Barmen bira bardağını düzgün bir şekilde yıkamadıysa geriye bir sürü görünmez pislik kalmış olabilir. Bardağın bir önceki kullanıcısının yediği yemekten arta kalan yağ en çok rastlanan problemdir. Bardağınızı sizden önce kullanan hanımefendinin ruju ise suyla birleştiğinde bardağın içine akıp her şeyi bozabilir.

Dahası, bardak iyi çalkalanmadıysa, deterjan ve sabun tadı alırsınız ama bira tadıyla birleştiği için farkında bile olmazsınız. Doğrusu biranın tadının bir garip geldiği çoğu durumda aslında problem bardakta olabilir.

TEMİZ BARDAK

Bira bardağının temiz olduğunu anlamanın birkaç basit yolu vardır. Pilsener gibi lager türü biralarda işiniz çok daha kolay.

Bira bardağı önünüze konulduğunda bardağın kenarlarına bakın. Karbonasyondan oluşan kabarcıklar genelde bardağın kenarlarına yapışmamalıdır. Küme halinde yapışan kabarcıklar bardağın iyi çalkalanmamış olduğunu gösterir.

Bunun yanında bardağın tepesinde kalan sağlıklı bir miktarda köpük, lager biranın alamet-i farikasıdır. Bu köpük biranın üzerinde bir süre kalmalıdır. Aniden çözülüyorsa deterjan kalıntısından şüphelenmekte fayda vardır.

Son olarak birayı içtikten sonra köpük kalıntıları bardağın kenarından rahatlıkla dibine akmalıdır. Bardağın kenarlarında yapışık köpük kalıyorsa yine muhtemelen o bardak iyi durulanmamış, iyi çalkalanmamıştır.

BARMENE LAGALUGA

Biranızın tadı dandikse ve yukarıda anlattığımız işaretlere rastlarsanız barmene ya da garsona biranızın tadının biraz bozuk olduğunu söylemenizde sakınca yoktur. Yeniden doldurulmasını isteyebilirsiniz. Düzgün bir müessese ile karşı karşıyaysanız bu isteğiniz hemen yerine getirilecektir.

Yine de unutmayın ki hiçbir restoran veya bar bardağın veya tabağın pis olduğunun iddia edilmesinden hoşlanmaz. Biranızı değiştirmiyorlarsa sakin sakin için ve bir dahaki sefere kendinize daha temiz bir bar bulun derim.

Barda barmene veya garsona dayılanmak duruma göre yapabileceğiniz en büyük hata olabilir.

Yazar Hakkında

Yazan admin
Her gün ayrı bir ukalalık…

En Son Yazılar

En Son Yorumlar

Arşiv